SpravodajstvoTechnológie

Veľký prelom vo svete medicíny. Známa spoločnosť Moderna začína s testovaním mRNA vakcíny proti HIV

Americká biotechnologická spoločnosť využila pri vývoji prvej mRNA vakcíny proti HIV aj najnovšie poznatky z vývoja vakcíny proti COVID-19.

Obrovské finančné prostriedky vynaložené na vývoj vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré nám znepríjemňuje život už viac ako 1 a pol roka, prinášajú so sebou zrejme nečakaný bonus, ktorý môže zachrániť státisíce ľudí po celom svete. Reč je o prvej mRNA vakcíne proti vírusu HIV, ktorú vyvinul jeden z najznámejších výrobcov vakcín proti ochoreniu COVID-19, Moderna. Prvé klinické testovanie na ľuďoch by pritom malo začať už čoskoro, informuje zahraničný portál Futurism.com odvolávajúci sa na viaceré vedecké publikácie.

Prvá klinická fáza je „za rohom“

Americká spoločnosť Moderna len prednedávnom podala nový zápis do registra klinického skúšania amerického národného inštitútu zdravia, ktorý povoľuje klinické testovanie na ľuďoch. V tomto prípade bude vakcína v rámci klinickej fázy 1 podaná 56 účastníkom vo veku od 18 do 50 rokov. Po úspešnom dokončení prvej klinickej fázy testovania bude môcť spoločnosť pristúpiť ku ďalším fázam testovania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Doterajšie pokusy o vakcínu neboli úplne úspešné

Nová vakcína proti vírusu HIV od spoločnosti Moderna logicky nie je prvým vedeckým počinom v boji proti vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Za čiastočný úspech možno považovať aj vakcínu vyvinutú v spolupráci s International AIDS Vaccine Initiative a Scripps Research. Vedci ešte začiatkom tohto roka dokončili prvú fázu klinického testovania, ktoré však neprinieslo úplne žiadané výsledky. Vakcína založená na princípoch mRNA vakcíny (ktorá však nie je bežnou mRNA vakcínou) totižto zabezpečila vytvorenie určitého stupňa imunity až u 97% účastníkov klinického testovania, no nie až v takej miere, aby boli chránení pred infekciou HIV.

Do mRNA vakcíny sú vkladané veľké nádeje

Historicky prvá mRNA vakcína proti vírusu HIV principiálne funguje na podobnej báze ako vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorá je odlišná ako vyššie spomínaná vakcína. Vakcína tak do tela neprináša celý inaktívny vírus, ale iba genetickú informáciu obsahujúcu „návod“ na vytvorenie bielkovín, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď organizmu. V prípade vírusu HIV však nemôžu vedci počítať s bežnými „protilátkami“, ktoré sú vytvárané napríklad pri vakcinácií proti ochoreniu COVID-19. Roky liečby a skúmania vírusu HIV totižto odhalili, že zatiaľ najúčinnejšími sú tzv. „široko neutralizujúce protilátky“ označované ako bnAb. Doposiaľ však vedci nenašli vakcínu ani iné riešenie, ako vyvolať dostatočne silnú reakciu imunitného systému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close