Veľký hadrónový urýchľovač sa po troch rokoch vracia do práce: Pozrie sa na jednu z najväčších záhad vesmíru

V poradí už treťom pracovnom kole budú vedci pomocou najväčšieho urýchľovača častíc pátrať po stopách temnej hmoty.

velky hadronovy urychlovac
Zdroj: Unsplash (Yulia Buchatskaya)

Veľký hadrónový urýchľovač, ktorý je zároveŇ najväčší urýchľovač častíc na svete, sa po trojročnej pauze vracia do práce. Prestávku malo zariadenie kvôli plánovanej údržbe, inštalácií vylepšení, ale istý vplyv na ňu mala aj pandémia, píše portál Live Science.

V priebehu nasledujúceho mesiaca prebehnú prvotné štartovacie testy a ak urýchľovač uspeje, pred sebou bude mať tretie a zatiaľ najsilnejšie testovacie obdobie. Experimenty sa začnú v júni a vedci postupne začnú s náročnejšími testami ku koncu mesiaca. V poradí už tretie testovacie obdobie by podľa vedcov mohlo viesť k rozlúšteniu jednej z najväčších záhad vesmíru – temnej hmoty. Presnejšie, vedci chcú objaviť takmer neviditeľné „pravotočivé“ verzie častíc, ktoré sa označujú ako neutrína. Tieto častice majú svoju gravitačnú silu, no nereagujú so svetlom, čiže ich vedci nedokážu pozorovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dokončenie takzvaného Long Shut-Down 2 (pozn. redakcie: Druhé dlhé vypnutie) malo pôvodne plánované na dva roky, no kvôli pandémii COVID-19 trvalo ešte o rok dlhšie. Vďaka tomu sme mohli uplatniť množstvo preventívnych a korektívnych operácií, ktoré sa v prípade 27-kilometrov dlhého komplexného stroja, vyžadujú,“ vyjadril sa Stephane Fartoukh, fyzik z Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN.

Veľký hadrónový urýchľovač pracuje už od roku 2008 a vďaka nemu sa vedcom podarilo odhaliť množstvo nových častíc. Medzi tie najznámejšie patrí elementárna častica Higgsov bozón, ktorá bola poslednou časťou skladačky s názvom Štandardný kozmologický model. Podľa tejto teórie dokážu vedci opísať fungovanie základných prírodných síl a častíc vo vesmíre.

Záhady vesmíru

V treťom „kole“ sa vedci prostredníctvom veľkého hadrónového urýchľovača pozrú na vlastnosti častíc v rámci štandardného modelu. Popri tom budú hľadať známky temnej hmoty. Temná hmota tvorí približne 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Vedci ju zatiaľ priamo pozorovať nedokážu, pretože táto záhadná látka nereaguje so svetlom. Svojou gravitáciou ale vplýva na objekty okolo seba a na základe toho vieme, že temná hmota existuje.

Určitú úlohu by v tomto mohlo hrať pravotočivé neutríno. Všetky častice majú dve verzie, „pravú“ a „ľavú“. Táto strana popisuje ich spin a spôsob, akým sa pohybujú. Rovnako sa predpokladá, že všetky častice majú svoju anti verziu, teda rovnakú hmotnosť, ale opozitný elektrický náboj. Zatiaľ všetky neutrína, ktoré vedci objavili, boli ľavé a predpokladá sa, že ak sa im podarí objaviť ich pravú verziu, posunú sa o krok bližšie k vyriešeniu záhady temnej hmoty.

Hadrónový urýchľovač sa pozrie aj na ďalšiu kozmickú záhadu. Predpokladá sa, že počas veľkého tresku vzniklo rovnaké množstvo hmoty a antihmoty. Keďže sa tieto dve verzie hmoty po kontakte navzájom zničia, z vesmíru nemalo ostať nič. Niečo sa ale stalo a vesmír mohol existovať ďalej, pričom sa dnes skladá prevažne z normálnej hmoty. Experimenty by mali ukázať čo sa stalo a ako je to možné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre