Veľký brat sa díva! Spojené štáty o tebe vedia takmer všetko vďaka Big Tech spoločnostiam, tvrdia experti

Big Tech spoločnosti ako Google, Meta, Microsoft alebo Apple zbierajú o užívateľoch obrovské množstvo dát, ktoré potom musia predať vládnym inštitúciám.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Predstav si, že by vláda vedela čo každý deň robíš, s kým sa stretávaš, aké noviny čítaš či aké sú tvoje obľúbené miesta. Znie to ako útržok z nejakej dystópie, no ako naznačuje výskum bezpečnostných analytikov z Proton, už dnes sa niečo také môže dať.  

Experti tvrdia, že vláda spojených štátov má vďaka Big Tech spoločnostiam (Google, Amazon, Microsoft, Apple) desivo jasný pohľad na tvoj život. Veľké spoločnosti o nás zbierajú o nás obrovské množstvo dát a preto nedokážu zabrániť tomu, aby vládne inštitúcie sledovali užívateľov na internete.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vyšetrovanie sa týkalo špecificky vlády spojených štátov, ktorá každým rokom čoraz viac využíva Big Tech spoločnosti na sledovanie užívateľov online. Od roku 2014 do roku 2024 vzrástlo zdieľanie účtov Google s americkou vládou o 530 %, Mety o 675 % a Apple o 621 %. Za dekádu zdieľali tieto tri veľké spoločnosti viac ako 3,16-miliónov účtov s americkými vyšetrovacími úradmi. Nie sú to ale iba Spojené štáty, ktoré chcú vedieť o súkromí svojich užívateľov. Na druhom mieste sa umiestnilo Nemecko, potom Francúzsko a Spojené kráľovstvo.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Vyšetrovacie úrady a tajné služby čoraz častejšie pristupujú k užívateľským dátam

Počas obdobia medzi rokmi 2023 a 2024 vláda Spojených štátov požiadala Google a Metu o zdieľanie dát takmer 500-tisíc krát. Vláda Spojených štátov zistila o veľkých technologických gigantoch tri veci. Veľké spoločnosti spoliehajú na sledovanie užívateľov, aby mali zisk. Preto sú v tom mimoriadne dobré. Nech robíš na internete čokoľvek, pokiaľ si online, je takmer nemožné vyhnúť sa tomu, aby o tebe aspoň jedna z Big Tech spoločností nezískala nejaké informácie. Posledným problémom je, že spoločnosti nemôžu uplatniť šifrovacie metódy, ak nechcú podkopať svoj biznis model. 

V roku 2024 novinárka požiadala spoločnosť Meta o to, aby jej spoločnosť prezradila, aké všetky dáta má o nej. Prišlo jej 20-tisíc stránok, ktoré obsahovali približne 20-tisíc interakcií so stránkami a aplikáciami, ktoré neboli vôbec prepojené s Meta účtami. Meta má svoj pixel (pozn. ide o sledovací nástroj, ktorý umiestňujú prevádzkovateľa online služieb do svojich webov a aplikácií), nástroj na sledovanie online aktivity a rôzne dohody s bankami, fitness aplikáciami, vládami, obchodmi a množstvom stránok. Inými slovami, Meta dokáže vidieť do všetkých aspektov našich životov.  

Meta je len jednou spoločnosťou, no Apple a Google sú ďalšími gigantmi, ktorí držia rovnakú, ak nie väčšiu moc. Ide o spoločnosti, ktoré monitorujú celý tvoj digitálny život a informácie skladajú do detailných profilov. Tieto profily následne môžu predať vládnym inštitúciám alebo predať tretím stranám na reklamné účely.  

Niektorí experti sa hádajú, že požiadanie o tieto dáta je len štandardnou policajnou prácou v 21. storočí. Ak chce polícia pristúpiť k týmto dátam, požaduje sa súdny príkaz. Zároveň Big Tech spoločnosti sa  pomerne často odvolávajú voči prehnane obšírnym alebo neopodstatneným žiadostiam vždy, keď sa odvolať môžu.  

Bezpečnostní analytici približujú jeden z najhorších komerčných spywarov FlexiSPY
Zdroj: AI, Pixabay (GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

Vlády majú prístup k dátam bez kontroly

Bezpečnostní analytici z Proton ale varujú, že vláda Spojených štátov môže pristupovať k užívateľským dátam bez kontroly zvrchu. Napríklad tajné služby môžu požiadať o prístup k užívateľským dátam pre obavu o národnú bezpečnosť. Tieto žiadosti nie sú kontrolované a nemôžu byť zákonne odmietnuté. Takéto žiadosti od roku 2014 vzrástli v prípade Mety o 2 171 %, v prípade Google o 594 % a v prípade Apple o 274 %.  

Vyšetrovacie úrady môžu požiadať napríklad o dáta o zariadeniach, ktoré prešli určitou oblasťou, čo sa nazýva geofencing. Zároveň môžu vyhľadávať podozrivých aj na základe určitého vyhľadávacieho slova. Vyšetrovania, ktoré sa spoliehajú na tieto metódy často skončia obvinením nesprávneho človeka, dokonca aj pri vážnych zločinoch, akým je vražda.  

Big Tech spoločnosti majú zviazané ruky, pretože ak by žiadané dáta zašifrovali, prišli by o podstatnú časť svojich ziskov. Ako užívateľ máš ešte limitovanejšie možnosti.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre