Veľká novinka! WhatsApp umožní integráciu chatov tretích strán do svojej aplikácie! Neurobí to ale dobrovoľne

WhatsApp pridáva do beta verzie podporu četov tretích strán.

WhatsApp pridá podporu četov tretích strán
Zdroj: Pixabay (TheDigitalArtist, JJuni, Deans_Icons, Danneiva), Úprava: Vosveteit.sk

Zákon o digitálnych trhoch pomaly prichádza do platnosti a viaceré veľké spoločnosti sa mu musia podradiť, ak chcú ďalej fungovať na európskom trhu. Najviac zasiahne zákon spoločnosť Apple, no okrem nej mení svoje podmienky aj Meta a dotkne sa aj četovacích aplikácií.  

Napríklad WhatsApp prinesie podporu četov z iných platforiem, napríklad Telegramu a Discordu. Túto novinku obsahuje beta verzia aplikácie a môžeme očakávať, že sa čoskoro dostane aj na oficiálnu verziu, informuje 9to5 Mac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podpora aplikácií tretích strán vychádza zo Zákona o digitálnych trhoch. Európska únia chce, aby užívatelia neboli nútení sťahovať novú aplikáciu, ak chcú ostať v kontakte so svojimi blízkymi alebo rodinou. Každá četovacia platforma by preto mala mať nejakú formu podpory pre iné platformy. Experti zatiaľ nevedia povedať, v akej forme táto podpora príde. K dispozícii máme zatiaľ len to, ako to vyzerá v beta verzii WhatsAppu. Zdá sa, že Meta tento problém vyrieši novou sekciou, v ktorej budú všetky čety z aplikácií tretích strán.  

RCS správy medzi Android a iOS zariadeniami

Ako sme už spomenuli, najviac sa nový zákon dotkne spoločnosti Apple. Ich produkty budú musieť dovoliť inštaláciu aplikácií tretích strán, no zdá sa, že sa platforma iMessage vyhne zákonu. Google už dlho presadzuje nový RCS štandard pre správy, ktoré oproti tradičným SMS správam ponúkne oveľa vyššiu bezpečnosť.  

Pre tých, ktorí nevedia, RCS vám dovoľuje okrem end-to-end šifrovaných správ posielať aj emoji, gify a ponúka prakticky všetky funkcie, ktoré poznáte z WhatsAppu alebo Messengera. Hlavným ťahúňom RCS ako nového štandardu pre správy je však jeho bezpečnosť. SMS správy sú už zastaranou technológiou, ktorá nebola dvakrát bezpečná ani v dobe jej vzniku. Vtedy ale neexistovalo veľa spôsobov, ako ju mohli kyberzločinci napadnúť, čo sa dnes zmenilo.  

SMS správy neponúkajú žiadne šifrovanie a môže ich zachytiť a prečítať každý, kto vie ako na to. Medzi Android zariadeniami RCS štandard funguje už dlhšiu dobu, no Apple rázne odmietala implementovať RCS štandard do svojej aplikácie iMessage. Ako je to s väčšinou vecí, Apple používala na komunikáciu medzi svojimi zariadeniami svoj vlastný štandard, ktorý je však RCS štandardu veľmi podobný. Problém nastal, ak si chceli medzi sebou poslať správu Android a iPhone zariadenia. Vtedy komunikácia prebiehala na nezabezpečenom SMS štandarde.  

Google apeloval na Apple, aby do iMessage implementovali RCS štandard a podporu bezpečnej komunikácie s Androidmi. Apple sa k tomuto kroku dlho nemala a Google to skúšal aj cez Európsku úniu a Zákon o digitálnych trhoch. Apple úspešne argumentovala s tým, že iMessage nie je v Európe až tak populárna na to, aby spadala pod tento zákon.  

Zdá sa však, že do iMessage podpora RCS nakoniec príde a už čoskoro. Oznámila to ešte koncom minulého roka, no presný dátum zatiaľ nepoznáme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre