Veľká banka upozorňuje: Falošný bankár znova obvoláva ľudí v nádeji, že im ukradne peniaze. Vysvetľuje, ako tento útok prebieha
Banka ČSOB varuje pred falošným bankárom, ktorý opäť udiera. Takto prebieha typický podvodný hovor. Ak to budeš počuť, zlož.
Online priestorom sa šíria desiatky rôznych podvodov. Niektoré sú nové, iné sa zas objavujú opakovanie v nových vlnách. Len pár z nich je však takých populárnych ako falošný bankár, ktorý vyčíňa aj u nás.
Tento typ podvodu je opäť v móde a banka ČSOB vo videu upozorňuje, že falošný bankár opätovne udiera a stačí len pár telefonátov, aby podvodníci získali prístup k vašim peniazom. Ako tento podvod prebieha?
Falešný bankéř nikdy nespí. A jen pár telefonátů mu stačí k tomu, abyste pak nespali ani vy.
Avatar @misalhotkova vám ukáže další téma, které teď náš trh trápí nejvíc: falešné bankéře.
Buďte obezřetní, ověřujte ,svěřte se.Podívejte se na další díly: https://t.co/0GexWcFBNV pic.twitter.com/Nh0aWNw2b1
— ČSOB (@CSOB_CZ) August 12, 2024
Dávaj si pozor na tento telefonát. Na druhej strane je falošný bankár
Falošný bankár spravidla udiera keď to najmenej čakáš. Zavolá ti cudzie číslo, no podvodníci sa pokojne môžu maskovať aj za oficiálne číslo banky. Využívajú na to metódu známu ako spoofing, prostredníctvom ktorej vedia maskovať svoje mobilné číslo za iné. Po zodvihnutí hovoru sa ti predstaví údajný zamestnanec banky, no v skutočnosti ide o podvodníka. Vo viacerých prípadoch sa stáva, že podvodníci použijú skutočné meno zamestnanca banky v tvojom meste.
Falošný bankár sa ti predstaví a opýta sa, či si pri telefóne naozaj ty. Podvodníci si vopred zisťujú meno svojej obete, čo vzbudzuje väčšiu dôveryhodnosť. Následne hovorí, že banka pozorovala na tvojom účte peňažné prevody do zahraničia v sumách tisícov eur. Falošný bankár sa opýta, či tieto prevody robíš ty.
Neprehliadnite
Samozrejme, že obeť v drvivej väčšine prípadov povie, že nie. Podvodník ju upokojuje s tým, že sa podvod zachytil včas a všetko sa dá napraviť. Hovor ukončuje s tým, že kontaktuje políciu a začne sa to riešiť.
Neskôr dostaneš druhý telefonát, buď od policajta alebo opäť od úradníka v banke. V rámci tohto telefonátu sa dozvedáš, že sa skutočne niekto pokúša dostať k tvojim peniazom a ďalej prebieha jeden z niekoľkých scenárov. Podvodník ti buď povie, že máš všetky svoje peniaze preniesť na “špeciálny” účet, vybrať ich alebo zobrať čo najvyšší možný úver skôr, než to urobí podvodník.
Samozrejme, že ak prevedieš svoje životné úspory na účet, ktorý ti falošný bankár povedal, potom sa s nimi môžeš natrvalo rozlúčiť. Aj pri výbere najvyššieho úveru ťa falošný bankár kontaktuje s tým, aby si peniaze previedol na bezpečný účet. V prípade výberu následne falošný bankár alebo policajt chce, aby si mu tie peniaze predal do úschovy.
Prečo má falošný bankár taký úspech?
O falošnom bankárovi sme veľakrát informovali aj my, no napriek tomu má tento podvod stále veľký úspech. Prečo je to tak? Ako sme už spomenuli na začiatku, s najväčšou pravdepodobnosťou si podvodníci nájdu, kto pracuje v banke alebo kto je príslušníkom polície v tvojom okolí a použije reálne mená. Ak teda medzi vyhľadáš tieto osoby, ukáže sa ti, že skutočne existujú. To môže v tebe vyvolať dojem, že hovor a tvrdenia sú reálne.
Ďalším presvedčivým faktorom je to, že podvodníci používajú skutočné čísla. Táto technika sa volá spoofing a na obrazovke vidíš, ako ti volá číslo banky alebo polícia z čísla 158.
Ako sa chrániť?
Falošný bankár môže znieť ako desivý podvod, no v skutočnosti je veľmi jednoduché sa proti nemu chrániť. Stačí mať na pamäti, že polícia ani banky nikdy nežiadajú telefonicky, aby si s peniazmi manipuloval, ani v prípade prebiehajúceho podvodu. Už vôbec od teba policajt nemôže požadovať, aby si vybral svoje úspory a podal mu ich do ruky niekde v parku alebo ich hodil do kríkov, aby si po ne neskôr prišiel.
Istota je guľomet a ak by si mal hoci aj mierne obavy, môžeš si u banky overiť, či sa niekto skutočne snaží dostať do tvojho účtu. Vždy buď ale ten, ktorý volá ako prvý. Podvodný hovor zruš a zavolaj na oficiálne číslo banky. V 99% prípadov sa ale dozvieš len to, že ti nikto nevolal a skutočne si sa skoro stal obeťou falošného bankára.
Komentáre