Veľká banka upozorňuje, ak ti príde táto správa, tak sa vyhni zdieľaniu týchto informácií, ak tak nespravíš, prídeš o peniaze
Veľká banka upozorňuje na rozmáhajúci sa smishing. Ak ti príde podvodná správa, tak by si nemal na ňu reagovať. Približuje aj to, čo by si nemal zdieľať cez mobil.
Naraziť na internetový podvod môžeme prakticky kdekoľvek. Častokrát dokonca aj mimo počítaču či smartfónu.
Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, že podvodníci vyčíňajú aj na parkoviskách, kde prelepujú regulárne QR kódy falošnými s cieľom, aby ťa dostali na podvodnú stránku. Následne, ako ťa dostanú na falošný web a získajú tvoje citlivé údaje, najčastejšie údaje z platobnej karty, tak ti vybielia účet.
Možno ti v minulosti už prišla SMS správa, ktorá na prvý pohľad vyzerala podozrivo. Niektoré falošné SMS správy môžeš rozpoznať hneď, že ide o podvod, ako ich uvidíš. Inokedy je to náročnejšie.
Najnovšie jeden z bankových lídrov na našom trhu, Fio banka, upozorňuje na smishing. Hackeri pri tejto metóde rozosielajú kvantum SMS správ potenciálnych obetiam s nádejou, že sa niekto chytí.
Banka na sociálnej sieti upozorňuje na to, že ti môže prísť správa, ktorá vyzerá na prvý pohľad naliehavo.
Neprehliadni
Napríklad, že osoba na druhej strane vydávajúc sa za tvoju banku, ťa bude informovať, že už nebudeš môcť používať svoj účet, ak si neaktivuješ nový systém zabezpečenia. Spolu s touto správou ti útočník pošle aj URL odkazu, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako webstránka banky. V skutočnosti ide ale o falošnú stránku, ktorá je hosťovaná na podobnej doméne. Doména môže napríklad vyzerať takto – fiobanka.systeme.io. Ako takáto správa môže vyzerať, sa môžeš pozrieť nižšie v príspevku banky.
Aké údaje by si nemal zdieľať cez internet?
Banka na svojom webe ďalej upozorňuje, že by si na takéto výzvy nemal reagovať. V žiadnom prípade by si ale nemal poskytovať citlivé údaje.
„Nikdy neposkytujte citlivé informácie, ako sú heslá, čísla platobných kariet či iné osobné údaje prostredníctvom SMS správ. Legitímne organizácie vás nikdy nebudú žiadať o poskytnutie takýchto informácií cez SMS správu.“, píše banka.
Ďalej hovorí, že by si nikdy nemal klikať na odkazy v SMS správach. Ak predsa len klikneš, tak do svojho telefónu by si nemal nič sťahovať.
„Ak dostanete odkaz v SMS správe, tak skontrolujte dôveryhodnosť webovej stránky, na ktorú odkazuje. Neodklikávajte odkazy od neznámych zdrojov a nikdy si na základe SMS správy nesťahujte do mobilu aplikácie.“, prízvukuje banka.
V neposlednom rade by si nemal reagovať na výzvy o blokácii svojho účtu.
„Ak dostanete SMS správu, ktorá tvrdí, že váš účet bol zablokovaný a vyžaduje od vás, aby ste klikli na odkaz alebo poskytli svoje osobné údaje, s najväčšou pravdepodobnosť je to pokus o podvod. Neklikajte na takéto odkazy a ihneď nás o takejto situácii informujte.“, prízvukuje Fio banka.
Komentáre