BezpečnosťSpravodajstvo

Veľká banka ukázala, ako sa podvodníci snažia okradnúť ich klientov! „Prosíme vás o obozretnosť,..“, žiada banka

Nový rok so sebou priniesol aj novú vlnu podvodov. Tie sa množia ako huby po daždi.

Internetoví podvodníci neustále hľadajú spôsoby, ako okradnúť nič netušiace obete. Častokrát za týmto účelom využívajú podvodné e-maily, falošné internetové stránky alebo SMS správy. Niektorí sa obeti neštítia ani zavolať a aktívne s ňou komunikovať. Pre podvodníkov ide o biznis, ktorý im prináša slušný príjem. Dôkazom toho sú rôzne prípady z posledných mesiacov. Na dôverčivosť nedávno doplatila napríklad aj mladá žena, ktorá v nevedomosti poslala podvodníkovi 1,5-tisíc €. Spomenúť ale môžeme aj hovory od „falošné bankára„, ktorý pomocou premyslených metód je schopný od obete dostať citlivé údaje a následne jej vybieliť účet.

No zdá sa, že podvody nie sú na ústupe, ale naopak, pribúdajú! Jedna z najväčších slovenských bánk hlási, aby sa jej zákazníci mali na pozore. Dôvodom je, že sa množia podvody, v ktorých sa útočníci schovávajú za značku banky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

SLSP upozorňuje na množiace sa podvody

Slovenská sporiteľňa pár dní dozadu informovala, že sa množia podvody, v ktorých sa útočníci schovávajú za ich značku. Podvodníci sa snažia získať najmä prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva klientov banky, aby sa dostali k ich peniazom.

„Upozorňujeme vás na podvodné e-maily, textové správy alebo odkazy na sociálnych sietiach, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu našich klientov.“, píše banka v oznámení.

SLSP vysvetľuje, že za týmto účelom útočníci posielajú podvodné e-maily, ktoré vyzerajú ako správy od banky. Rovnako upozorňuje aj na to, že sa množia podvodné SMS správy a klamlivé súťaže.

Tieto podvody majú jedného spoločného menovateľa, snažia sa dostať klientov banky na falošné stránky, kde od obete požadujú vyplnenie prihlasovacích údajov alebo informácie z bankovej karty. No potom, ako používateľ tieto údaje vyplní, tak prakticky ich odovzdá útočníkovi, ktorý ich môže zneužiť. Nižšie sa môžete pozrieť, ako tieto podvody vyzerajú.

Príklad podvodného e-mailu

SLSP podvodny e-mail
Zdroj: SLSP

Príklad podvodnej SMS

SLSP priklad podvodnej SMS
Zdroj: SLSP

Príklad podvodnej súťaže a aplikácie

„Prosíme vás o obozretnosť, neklikajte na podozrivé e-maily, na linky podozrivé linky v SMS správach a nepodľahnite lákavým výhram na sociálnych sietiach. Ide o podvod, kde sa útočníci snažia vylákať vaše údaje do elektronického bankovníctva.“, prízvukuje banka.

Rovnako nám dovoľte dať vám do pozornosti, že útočníci často požadujú aj vloženie mobilného čísla, pričom tvrdia, že vám následne dôjde overovacia SMS, aby si overili vašu identitu. Potom žiadajú, aby ste kód vložili na stránke. V skutočnosti vás ale týmto spôsobom prihlásia k odberu platenej služby alebo autorizujú platbu vykonanú cez mobilné číslo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close