SpravodajstvoVeda a výskum

Vedec vysvetľuje prečo sú modely slnečnej sústavy väčšinou nepresné. Pozrite sa na skutočnú veľkosť našej slnečnej sústavy

Vedec z Japonskej vesmírnej agentúry prakticky znázornil, prečo nie je jednoduché zhotoviť presný model Slnečnej sústavy.

Väčšina modelov Slnečnej sústavy nie je úplne presná a  je na to dobrý dôvod. Nejedná sa o lenivosť výskumníkov, alebo chybné údaje. Hodnoverné zobrazenie našej sústavy by jednoducho nevyzeralo zaujímavo, nevideli by ste totiž, čo sa deje.

James O’Donoghue, planetárny vedec z  Japonskej vesmírnej agentúry a bývalý pracovník NASA. Na vyššie spomenutý problém narazil, v dôsledku čoso sa rozohodol vytvoriť súbor animácií, ktoré znázorňujú, aké ťažké vie byť pravdivé zachytenie našej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Myslite na rozľahlosť vesmíru dostatočne dlho a  dostanete zimomriavky,“ napísal O’Donoghue na Twitteri.

Séria jeho videí ukazuje ako sťažujú veľkosti, vzdialenosti a  priestor prácu našim vedcom. Na spodku videa si môžete všimnúť nápis slnko nie je v mierke. Keby bolo, zabralo by celý priestor obrazovky. Jednoduché modely dokonca správne nezachycujú ani vzdialenosti planét od Slnka, či jednej od druhej.

Ďalšia vec je jedinečný pohyb každej jednej planéty. Všetky sú naklonené inak a  rotujú svojou vlastnou rýchlosťou.

Ak model ukáže planéty v  správnej veľkosti, rýchlosti, rotácií a naklonení, ostáva posledný problém, vzdialenosť. V O’Donoghueho videu môžeme vidieť, že sa planéty nezmestia na obrazovku, ak by boli v  správnej vzdialenosti od seba.

„Je ťažké zachytiť skutočnú veľkosť našej sústavy, pretože je to väčšinou len prázdny priestor,“ povedal O’Donoghue.

Ak by ste ale predsa zhotovili podľa všetkých merítok pravdivý model, zistili by ste, že sa nemáte na čo pozerať. Planéty by boli také malé, že by ste ich poriadne ani nevideli. Preto aj na konci videa sa planéty zväčšia o  3,500-krát a Slnko sa naopak scvrkne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close