Vedec chce väzňom „implantovať spomienky“ z basy do mozgu a prevychovať ich. Z väzenie by sa mohli dostať za pár minút namiesto rokov

Známy vedec chce ťažkých kriminálnikov púšťať z basy už po pár minútach. Pomocou AI im chce navodiť stav, ktorý by za pár minút vložil väzňom do mozgu dlhoročnú skúsenosť v base (a nielen to).

vazen a vazenie
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Možno ste už počuli meno Hashem Al-Ghaili. Ide o pomerne známeho vizionára a výskumníka, ktorý svet už viackrát šokoval so svojimi bizarnými nápadmi. Naposledy verejnosti ukázal plán, ako je možné transplantovať hlavu človeka na iné ľudské telo. Tento projekt dostal pomenovanie BrainBridge. Ghaili verí, že táto technológia, by mohla pomôcť ľuďom trpiacim vážnym postihnutím prežiť plnohodnotný život. Celú operáciu, od dekapitácie hlavy až po jej osadenie na nové telo, by mala riadiť umelá inteligencia, ktorá by poháňala pokročilý robotický systém.

Najnovšie Ghaili odkryl ďalší zaujímavý koncept, kde ústrednú úlohu rovnako zohráva umelá inteligencia. Tá by mohla ľuďom odsúdeným na väzenie skrátiť pobyt za mrežami z niekoľkých rokov na niekoľko minút.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Predstavujeme vám Cognify, väznicu budúcnosti. Toto zariadenie je určené na zaobchádzanie so zločincami ako s pacientmi.“, hovorí Ghaili na sociálnej sieti.

Cognify: Väzenie budúcnosti

Cognify je novým konceptom, ktorý by mohol zmeniť to, ako trestáme ľudí odsúdených za rôzne zločiny, ktoré spáchali.

„Namiesto toho, aby trávili roky v skutočnej väzenskej cele, väzni by tu mohli dokončiť svoj trest za pár minút.“, znie úvodný popis tejto technológie.

Podľa Ghailio by väzeň dostal pred nástupom na výkon trestu dve možnosti. Buď si odsedí niekoľko rokov za mrežami, alebo ho pomocou umelej inteligencie prevychovajú v priebehu niekoľkých minút.

Táto technológia pomocou špeciálneho zariadenia by bola schopnou vytvoriť a vložiť väzňovi nové spomienky do mozgu. Tieto spomienky by boli vytvorené za pomocou AI a boli by realistické rovnako, ako keby ich prežil na vlastnej koži.

V závislosti od zločinu a spôsobu rehabilitácie, by bolo možné tieto spomienky prispôsobiť pre potreby každého jedinca, ktorý bol odsúdený. Najprv by väzeň prešiel skenovaním mozgu s cieľom, aby bolo možné odhaliť, ako tento človek rozmýšľa a identifikovať jeho nervové dráhy. Následne, ako prístroj identifikuje, ktoré časti mozgu sú zodpovedné za jeho úsudok a tvorbu myšlienok, tak by mu AI vložila do mozgu nové spomienky, ktoré by „prežil“. V závislosti od druhu trestu, by mohol napríklad v priebehu niekoľkých minút v jeho mozgu prežiť niekoľko rokov vo väzení.

„Kým rehabilitácia by trvala niekoľko minút, zločincovi by to pripadalo ako roky.“

Ďalej, zločin ktorý spáchal, by videl aj z perspektívy obete, aby pocítil na vlastnej koži, čo spáchal. Umelá inteligencia by bola zároveň schopná spustiť u neho aj rôzne traumy, ktorými si napríklad prešla rodina obete.

AI dokáže pokryť širokú škálu zločinov

Podľa výskumníkov by AI mohla pokryť širokú škálu zločinov, od rôznych krádeží, až po tie najhoršie, ako je napríklad vražda. Vďaka AI, ktorá by dokázala kontrolovať nielen pamäťovú stopu, teda vytvoriť nové spomienky, by dokázala ovládať aj hladiny hormónov, aby mohli väzňovi dať pocítiť, aké následky malo jeho konanie (napr. aby prežil bolesť). Výskumníci sľubujú, že zariadenia bude schopné monitorovať priebeh a reakciu väzňa v reálnom čase, aby mali istotu, že sa mu dostalo, čo si zaslúžil. Okrem iného, všetky skúsenosti vrátane spomienok, ktoré by mu umelá inteligencia vnorila do pamäte, by boli permanentné a nerozoznateľné od toho, čo v skutočnosti zažil.

Nejde len o jeho potrestanie, ale aj prevýchovu

Samotné zariadenie by malo byť ale schopné vyvolať vo väzňovi aj emocionálne stavy, ako sú výčitky svedomia alebo ľútosť.  Ide často o pocity, ktoré niektorí jednotlivci, ktorí boli odsúdení, nemusia prežiť ani za niekoľko rokov vo väzení. Tento koncept podľa Ghailio umožňuje kriminálnikom nielen prežiť následky toho, čo spravili, ale sa aj poučiť zo svojej minulosti.

Okrem iného takáto technológia má potenciál odbremeniť náklady na údržbu a prevádzku tradičných väzníc, čím by došlo k úspore verejných financií.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre