Vedcom z JET sa podaril prelom v oblasti jadrovej fúzie: Vyprodukovali 59 megajoulov energie za 5 sekúnd

Svoj rekord z roku 1997 prekonali o dvojnásobok.

jadrova fuzia zachytena v reaktora vedcov z JET
Zdroj: Twitter (UK Atomic Energy Authority)

Vedci z laboratória Joint European Torus (JET), ktoré sídli vo Veľkej Británii, hlásia, že prekonali svoj rekord spred 25 rokov. Vedcom sa podarilo vyprodukovať 59 megajoulov energie za 5 sekúnd, čo je ekvivalent výkonu približne 11 megawattov. Ide o dvojnásobok energie, ktorú sa podarilo vedcom vyprodukovať ešte v roku 1997. Na úspech vedcov upozornil spravodajský portál bbc.com.

Vďaka kamerám, ktoré boli nainštalované vo vnútri reaktora, si môžeme pozrieť neuveriteľnú ukážku žiariacej plazmy bičujúcej sa okolo vnútrajška komory, ktorá svojim tvarom pripomína šišku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vnútri reaktora by ste sa pravdepodobne nechceli nachádzať. Dôvodom je extrémna teplota, ktorá presahuje viac ako 100 miliónov stupňov Celzia. Len per zaujímavosť, vnútorná teplota Slnka je približne 7-krát nižšou. Ako vysvetľujú vedci, tak žiaru vytvárajú izotopy deutéria a trícia, ktoré sa spájajú a vytvárajú hélium. Vo svojej podstate ide o takmer rovnaký proces, ktorý poháňa aj naše Slnko.

„Experimenty JET nás posunuli o krok bližšie k fúznej energii,“ povedal Dr Joe Milnes, vedúci pracovník v reaktorovom laboratóriu. „Preukázali sme, že dokážeme vytvoriť mini hviezdu vo vnútri nášho stroja a podržať ju tam päť sekúnd a dosiahnuť vysoký výkon, ktorý nás skutočne posunie do novej sféry.“

Otázku, ktorú si možno práve teraz kladiete je, čo sa vedci snažia dosiahnuť týmto experimentom? Odpoveď je, že chcú dosiahnuť udržateľnú jadrovú fúziu – prakticky neobmedzenú dodávku zelenej energie. Od tohto cieľa sme však v tom lepšom prípade vzdialení ešte niekoľko rokov a v tom horšom, niekoľko desaťročí. Treba však uviesť, že tento cieľ sa snažia dosiahnuť nielen najlepší vedci naprieč Európou, ale aj tí zahraniční. V súvislosti s touto témou sa najviac spomína čínske „umelé Slnko“. Čína pritom verí, že túto technológiu vyvinie v najbližších desaťročiach.

Pre vedcov však aj naďalej zostáva najväčším problémom množstvo energie potrebnej na to, aby rozbehli jadrovú fúziu a udržali ju pri živote. V súčasnosti na to, aby rozbehli túto reakciu, tak spotrebujú viac energie, ako vygenerujú. Rovnako náročné je aj udržať jadrovú fúziou živou po dlhšiu dobu, ako je pár sekúnd.

V prípade, ak by sa ľuďom podarilo vyvinúť túto technológiu natoľko, že by bola použiteľnou v praxi, tak by to znamenalo, že budúce elektrárne založené na fúzii by neprodukovali skleníkové plyny pričom produkcia rádioaktívneho odpadu by bola zanedbateľnou. Rovnako treba uviesť, že by vo svojej podstate išlo o neobmedzený zdroj energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre