Spravodajstvo

Vedcom sa podarilo zachytiť náznak novej prírodnej sily, ktorá by mohla byť kľúčovou k pochopeniu vesmíru

Vedci z Maďarska pri pokusoch objavili jav, ktorý sa vymykal všetkým ich výpočtom. Hovoria o tom, že by sa mohlo jednať o novú prírodnú silu

Všetko v  našom vesmíre je buď navzájom priťahované, alebo odstrkované od seba vďaka štyrom základným silám. Sú to gravitácia, elektromagnetizmus a  dva druhy nukleárnych interakcií. Táto základná teória bola narušená pozorovaním atómu hélia. Vedci totižto objavili nový druh sily, ktorý z neho vyšiel.

Anomália pri výpočtoch

Nie je to prvýkrát, čo vedci zachytili podobný jav. Pred pár rokmi ho mohli pozorovať pri rozklade izotopu berýlia. Tentokrát sa im však pokus podarilo zopakovať a  zachytiť neznámu silu pri čine. Taktiež objavili časticu, ktorá ju prenáša a nazvali ju X17. Ak by sa tento objav definitívne potvrdil, skúmanie X17 by nám mohlo dopomôcť k pochopeniu toho, ako náš vesmír funguje. Teórie naznačujú, že by sa mohla vyriešiť aj záhada temnej hmoty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z inštitútu pre nukleárny výskum v  Maďarsku si všimli v roku 2016 netradičné správanie sa častíc berýlia. Pri jeho rozklade sa uvoľňuje svetlo a ak má v sebe dosť energie, zmení sa na elektróny a pozitróny. Tie sa potom od seba odtrhnú v predvídateľnom uhle. Vedci však videli nečakaný nárast elektrónov a pozitrónov, ktoré sa od seba odtrhli v  nesprávnom uhle.

Objavili novú prírodnú silu?

Anomália pritiahla k  sebe vedcov z celého sveta, ktorí navrhli teóriu, že za anomáliou sa môže skrývať nová častica. Podľa charakteristík by sa mohlo jednať o  nový druh základnej častice, bozón. Jedná sa o obrovský objav. Tri zo štyroch základných prírodných síl ukrývajú v sebe bozóny, v ktorých sú zapísane informácie o ich príťažlivosti a odpudivosti.

Nemohlo sa jednať o  už objavený bozón, kvôli jeho špecifickej charakteristike. Všetky dôkazy teda ukazujú na to, že sa jedná o  novú silu, avšak vedci ešte nerobia unáhlené závery. Zostavili niekoľko pokusov, ktoré ešte musia byť uznané ich kolegami. Prečítať si ich môžete na stránke arXiv. Ak novo objavený bozón nie je iba anomáliou, jedná sa o  silu, ktorá sa nespráva vôbec ako jej štyria súrodenci.

Temná hmota je jednou z  najväčších záhad modernej vedy a objav takejto základnej častice by mohol priniesť nové vodítka a  spojitosti s hmotou, ktorú môžeme vidieť a tou, ktorá pre nás zostáva neviditeľná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close