Vedcom sa podarilo sekvenovať genóm salamandra. Myslia si, že by to mohlo byť kľúčom ku regenerácií častí ľudského tela

Vedci sa myslia, že našli kľúč, ktorý nás privedie k schopnosti regenerácie orgánov a končatín. Podarilo sa im sekvenovať genóm salamandra.

Salamander Axolotl
Zdroj: Youtube (University of Kentucky)

Regenerácia je jedna z oblastí, ktorá vedcov zaujíma dlhé roky. Ako je možné, že niektoré zvieratá sú schopné regenerovať sa lepšie, ako my ľudia? Prípadne sú schopné, aby im dorástli časti teľa alebo zregenerovali celé orgány? Nuž, kľúčom k odpovediam by mohol byť salamander Axolotl (ide o obojživelného živočícha).

Vedcom sa po prvýkrát podarilo sekvenovať  genóm živočícha Axolotl. Vedecký tím z University of Kentucky,  ktorý stojí za sekvenovaním genetického kódu sa domnieva, že výsledky ich práce by mohli byť teoreticky použité jedného dňa aj pri liečbe ľudí. Ich predstava je, že by boli schopní napríklad regenerovať ľudské orgány, chýbajúce končatiny alebo zvrátiť ich poškodenie, tak ako to robia salamandre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je ťažké nájsť časť tela, ktorú nedokážu regenerovať: končatiny, chvost, miecha, oko a pri niektorých druhoch sa ukázalo, že sa regeneruje šošovka, dokonca aj polovica ich mozgu,“ uviedol Randal Voss, vedecký pracovník univerzity.

Vedci ďalej hovoria, že sekvenovanie ľudského genómu sa stalo viac menej bežným javom, ale tím potreboval prísť s technikou sekvencie kódu Axolotl, ktorého DNA je 10-krát dlhšia, ako je to v prípade ľudí.

„Len pred niekoľkými rokmi nikto nepovažoval za možné zostaviť genóm 30 + GB,“ uviedol biológ Kentucky Jeramiah Smith. „Teraz sme dokázali, že je možné použiť nákladovo efektívnu a dostupnú metódu, ktorá otvára možnosť rutinného sekvenovania iných zvierat s veľkými genómami.“

Vedci si od tohto pokroku sľubujú, že budú môcť tak skúmať celú sekvenciu DNA s cieľom, aby získali viac informácií o regeneračných schopnostiach daného živočícha.

„Teraz, keď máme prístup k genomickým informáciám, môžeme skutočne začať sondovať funkcie génov axolotl a zistiť, ako sú schopní regenerovať časti tela,“ uviedol Voss. „Dúfajme, že jedného dňa dokážeme tieto informácie preložiť do ľudskej terapie, s potenciálnymi aplikáciami na poranenie miechy, mozgovú príhodu, opravu kĺbov…“

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre