Vedcom sa podarilo rekonštruovať antický mechanizmus z Antikytéry: Čaká ich však ešte ťažšia úloha!

Mechanizmus sa považuje za najstarší príklad analógového počítača.

Vedcom sa podarilo rekonštruovať prastarý mechanizmus z Antikytéry
Zdroj: Wikimedia, UCL, Úprava: Vosveteit.sk

Mechanizmus z Antikytéry je diferenciálne ozubené súkolie, ktoré výskumníci objavili vo vraku rímskej lode. Tá sa podľa odhadov potopila v roku 67 pred Kristom, no mechanizmus bol vyrobený medzi rokmi 150 a 100 pred Kr.

Doteraz nie je známy jeho presný pôvod, ani prečo sa toto unikátne zariadenie nachádzalo na rímskej lodi. Niektorí veria, že išlo o súčasť lupu a loď smerovala spolu s inou korisťou z Rodosu do Ríma. Vrak rímskej lode objavil v roku 1900 zberač morských húb v hĺbke 42 m. Mechanizmus sa objavil až o dva roky neskôr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spočiatku objavili len jedno ozubené koliesko, následne našli približne 70 silno zhrdzavených úlomkov ozubených koliesok, číselníkov, ručičiek a dreveno-medené schránky popísané gréckymi nápismi. Predpokladá sa, že išlo o akúsi formu astronomickej kalkulačky, ktorá dokázala predpovedať astronomické udalosti. Minulý rok sa vedcom z University College London podarilo vyriešiť dôležitú časť skladačky prezrádzajúcu pravý účel mechanizmu.

Vedcom sa podarilo rekonštruovať prastarý mechanizmus z Antikytéry
Zdroj: UCL

Zariadenie z Antikytéry mnohí považujú za prvú verziu analógového počítača a radí sa k najkomplexnejším demonštráciam antického inžinierstva. Autori v minuloročnej štúdii vysvetľovali, že zariadenie dokázalo ukazovať polohu Slnka, Mesiaca, planét a zatmenia Mesiaca a Slnka.

Autorom sa podarilo vytvoriť prvý model, ktorý súhlasí so všetkými fyzickými dôkazmi, ktoré sa do dnes zachovali. Zároveň sedí aj s gréckymi nápismi na samotnom mechanizme. Prvý prelom však prišiel ešte v roku 2005. Pomocou 3D rontgenového zobrazovacieho prístroja sa vedcom podarilo nahliadnuť do vnútra zariadenia a na základe toho zistiť, ako fungovalo. Až do roku 2021 však vedci nechápali systému ozubených kolies v prednej časti mechanizmu.

Najväčšou prežívajúcou časťou je takzvaný fragment A, ktorý ukazuje ložiská, piliere a blok. Druhým veľkým zachovalým kusom je fragment D, na ktorom sa nachádza nevysvetlený disk, ozubené koleso so 63 zubami a tabuľka.

Rekonštrukcia antického analógového počítača

Štúdia z roku 2005 odhalila tisíce znakov textu, ktoré si nikto neprečítal takmer 2-tisíc rokov. Tento text popisuje vesmír a pohyb planét. Tie sú na zariadení reprezentované guľôčkami. Röntgenový výskum odhalil dve dôležité čísla 462 a 442, ktoré označujú pravdepodobne roky. Autori štúdie odhadujú, že tieto čísla s najväčšou pravdepodobnosťou reprezentujú 462-ročný cyklus Venuše a 442-ročný cyklus Saturnu.

Keď sa planéty pozorujú zo Zeme, niekedy sa zdá, akoby sa pohybovali do zlej strany. Astronómovia musia tieto cykly sledovať, aby zistili, kde sa planéty nachádzajú.

Pri vytváraní modelu Antikytérskeho mechanizmu veci použili inovatívny systém, ktorý pracoval s novými a pokročilejšími astronomickými cyklami. Vďaka tomu mohli v rekonštruovanom mechanizme použiť menej ozubených koliesok.

Vedcom sa síce podarilo vytvoriť rekonštrukciu dávneho mechanizmu, no ich práca nekončí. V ďalších krokoch ich čaká oveľa náročnejšia úloha, rekonštrukcia mechanizmu pomocou antických techník.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre