Vedcom sa podarilo nájsť látku, ktorá dokáže zvrátiť stratu pamäte u ľudí s Alzheimerom
Počuli ste už niekedy o epigenetických faktoroch? Jedná sa o prvky ovplyvňujúce interpretáciu génov vo vašom organizme. Naša sekvencia DNA sa počas života nikdy nemení, no v niektorých prípadoch sa môže zmeniť práve jej interpretovanie, zväčša negatívne. Na takomto princípe stojí aj Alzheimerova choroba, ktorej novoobjavený epigenetický faktor spôsobuje po čase stratu pamäte. Vedci ale svoje poznatky ihneď aplikovali a vyzerá to tak, že sa im podarilo nájsť aj látku, ktorá dokáže stratu pamäte zvrátiť.
Abnormálna histónová modifikácia
S novou štúdiou ohľadom Alzheimerovej choroby prišiel vedecký tím z univerzity v americkom Buffale, ktorý svoju štúdiu nedávno zverejnil v časopise Brain. V publikácii sa uvádza, že tím sa pozrel nie len na zvieracie modely Alzheimerovej choroby, ale aj na mozgové tkanivo zosnulých pacientov s touto chorobou. Tímu sa podarilo zo zozbieraných údajov dospieť k záveru, že za stratu pamäte môže epigenetický proces nazývaný represívna histónová modifikácia.
„Táto abnormálna histónová modifikácia spojená s Alzheimerovou chorobou je to, čo potláča génovú expresiu, čím sa zmenšujú glutamánové receptory, čo následne vedie k strate synaptickej funkcie a deficite pamäti,“ uviedol výskumník Zhen Yan v tlačovej správe.
Pokusy na zvieratách boli úspešné
Ihneď po zistení všetkých potrebných informácií o danom procese, sa výskumný tím pustil do inhibície enzýmu spôsobujúceho modifikáciu histónu. Vedcom sa takýto inhibítor enzýmu nájsť podarilo a následne bol podaný zvieratám s Alzheimerom. Po troch dávkach danej látky zaznamenali výskumníci vynikajúce výsledky.
„Keď sme dali týmto zvieratám tento inhibítor enzýmu, vnímali sme záchranu kognitívnych funkcií potvrdením hodnotenia rozpoznávacej pamäte, priestorovej pamäte a krátkodobej pamäte,“ upresnil Zhen Yan. „Boli sme docela prekvapení, keď sme videli také dramatické kognitívne zlepšenie. Zároveň sme zaznamenali obnovenie expresie a funkcie glutamátového receptora v prednej mozgovej kôre. „
Výsledky zatiaľ nie sú postačujúce
Na záver ale treba dodať, že dobré výsledky trvali len zhruba 1 týždeň. Výskumný tím je ale presvedčený, že sú schopní vyvinúť zlúčeninu, ktorá bude fungovať oveľa dlhšie. Ak by sa im to naozaj podarilo, mali by otvorené dvere ku testovaniu priamo na pacientoch s Alzheimerovou chorobou.
Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Youtube – QldBrainInstitute)
Komentáre