Vedcom sa po prvýkrát podarilo vytvoriť robotický prst s biologickou „kožou“: Tá ma výhody, ale aj nevýhody tej skutočnej

Vedci z University of Tokyo obalili robotický prst kožou zloženou z ľudských buniek.

Robotický prst je potiahnutý biologickou kožou
Zdroj: Shoji Takeuchi

Vedcom z University of Tokyo sa podarilo vytvoriť robotický prst s umelou kožou vyrobenou z ľudských buniek. Projekt, ktorý viedol Shoji Takeuchi je prvým krokom k vytvoreniu takzvaných „humanoidov“, čiže robotov, ktorí by svojim vzhľadom pripomínali človeka, píše portál IFL Science.

Vytvorený prst nielen pripomína ten ľudský, no v prípade poranenia sa dokáže sám vyliečiť, podobne ako naša koža. Práca vedcov vyšla vo vedeckej publikácii Matter a v nej vedci píšu, že kopírovanie vlastností, ktoré považujeme za prirodzené – v tomto prípade schopnosť liečenia – môže v budúcnosti otvoriť dvere k oveľa prirodzenejším interakciám medzi človekom a strojom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Silikón, ktorý sa v robotike bežne používa, môže vyzerať reálne z diaľky, no pri bližšom pohľade je zjavné, že ide o umelú kožu. Veríme že jediný spôsob vytvorenia robota, ktorého si možno pomýliť s človekom, je jeho pokrytie materiálom, z ktorého sme vytvorení aj my, čiže živými bunkami,“ vysvetľuje Takeuchi.

Živú kožu vedci vytvorili ponorením robotického prstu do roztoku kolagénu a fibroblastu, čo sú základné zložky väziva. Po ponorení prstu sa bunky začnú okolo neho uťahovať a vytvoria štruktúru, ktorá je základom pre „hyperrealistický prst“. Po vytvorení základu vedci vytvorili vrstvu kreatínocytov, ktoré reprezentujú 90% vrchnej vrstvy ľudskej kože. Táto vrstva vytvára prirodzenejšiu štruktúru robotického prstu.

Umelá koža zo živých buniek

Vo svojej práci vedci píšu, že ich nápad pokryť robotický prst živými bunkami je prvým svojho druhu. Takýto materiál je nielen mäkký, no dokáže sa v prípade poškodenia aj opraviť. Hoci predchádzajúce štúdie načali tému umelo vytvorenej kože, až doteraz bolo problémové pokryť ňou 3D povrch.

Robotický prst je potiahnutý biologickou kožou
Zdroj: Shoji Takeuchi

Robotický prst je vďaka svojmu zloženiu vodeodolný a dostatočne pevný na to, aby sa koža mohla ohýbať a naťahovať. Robotický prst si však okrem výhod ľudskej kože nesie aj jej nevýhody. Existuje šanca, že koža na prste dostane infekcie, ktoré môžu postihnúť človeka.

„Čím viac sa umelá koža podobá na tú skutočnú, tým je väčšia šanca, že ich vlastnosti budú rovnaké. Môžeme to ale vyriešiť modifikovaním buniek,“ vyjadril sa Takeuchi.

Hoci je štúdia iba náznakom toho, ako by mohla robotika v ďalekej budúcnosti vyzerať, je možné, že čím bližšie sa priblíži umelá koža tej biologickej, tým viac vlastností získa. V budúcnosti by sme tak mohli mať roboty, schopné cítiť bolesť.

Robotický prst je pôsobivým dielom robotiky, no keďže nemá krvný obeh, bunky samé o sebe dlho neprežijú, ak ich vedci vyberú z roztoku, ktorý im dodáva živiny. Vedecký tím ale pracuje na spôsoboch, ako krvný obeh vybudovať. V budúcnosti sa pokúsia replikovať aj ďalšie funkcie ľudskej kože, napríklad citové neuróny, potné žľazy, či ochlpenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre