Vedcom sa po prvýkrát podarilo poslať bezdrôtovo solárnu energiu z vesmíru na Zem

Solárne panely vo vesmíre by mohli získať až osemkrát viac energie. Problémom bolo ako ju dostať na Zem.

Vedci z Caltech po prvýkrát demonštrovali ako by sme mohli bezdrôtovo prenášať solárnu energiu z vesmíru na Zem
Zdroj: NASA/SDO, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Solárna energia je čistým a hlavne obnoviteľným spôsobom výroby energie, no má jednu obrovskú nevýhodu. Solárne panely fungujú najlepšie počas jasného dňa.

Mnohí vedci videli alternatívu vo vesmírnej solárnej energii, teda paneloch umiestnených na obežnej dráhe planéty. Aj to však malo svoje nedostatky, neexistoval spôsob ako efektívne posielať energiu späť na Zem. Výskumníkom z inštitútu Caltech sa však v tomto smere podaril prielom. V januári poslali na orbitu prototyp SSPD-1 (pozn. redakcie: Space Solar Power Demonstrator) a v júni úspešne bezdrôtovo vysielali energiu vo vesmíre pomocou prístroja MAPLE.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

MAPLE pozostáva z flexibilných mikrovlnných vysielačov, ktoré dokážu poslať energiu na konkrétne miesto na Zemi. Vesmírne solárne panely sú mimoriadne ľahké a skladateľné, vďaka čomu nie je komplikované dostať ich do vesmíru.

„Experimentami sme dokázali že MAPLE dokáže vysielať energiu do prijímačov vo vesmíre. Zároveň sme dokázali poslať energiu na Zem a zachytili sme ju u nás v inštitúte Caltech. Celú technológiu sme testovali na Zemi, no teraz vieme, že dokáže prežiť cestu na obežnú dráhu a odtiaľ pracovať,“ tvrdí Ali Hajimiri, vedúci tímu, ktorý vyvíjal zariadenie MAPLE.

Úspech v bezdrôtovom transporte energie

MAPLE sa skladá z dvoch oddelených sústav prijímačov, ktoré sa nachádzajú približne 30 cm od vysielača. Prijímače zachytia energiu a premenia ju na jednosmerný prúd, pomocou ktorého rozsvietia pár LED svetiel. Týmto procesom úspešne demonštrovali bezdrôtový transport energie na určitú vzdialenosť vo vesmíre, čo sa zatiaľ nikomu nepodarilo.

„Bezdrôtovo preniesť energiu vo vesmíre sa podľa našich informácií nepodarilo nikomu, dokonca ani s nákladnými pevnými štruktúrami. V našom pokuse sme použili flexibilné a ľahké štruktúry s vlastnými integrovanými obvodmi,“ tvrdí Hajimiri.

MAPLE má zároveň malé okno, cez ktoré môže posielať energiu. Takto vyslanú energiu sa podarilo zachytiť prijímačom na streche laboratória Gordon and Betty Moore Laboratory of Engineering. Zaznamenaný signál sa objavil v správny čas a v správnej frekvencii. Zároveň mal aj očakávaný frekvenčný posun spôsobený cestou z obežnej dráhy na povrch.

Výskumníci v rámci projektu SSPP dokázali že ich zariadenia prežijú cestu do vesmíru, dokážu operovať v nehostinných podmienkach a čo je najdôležitejšie, dokážu bezdrôtovo poslať energiu na vzdialenosť. Vedci momentálne hodnotia výkon individuálnych častí systému. Toto hodnotenie môže trvať až pol roka, no na konci budú môcť vyhodnotiť nedostatky a vylepšiť ich v ďalšej generácii systému.

Solárna energia z vesmíru by nám umožnila pracovať s prakticky neobmedzenou zásobou solárnej energie. Ako sme už spomínali, solárne panely vo vesmíre nie sú ovplyvnené počasím alebo fázou dňa. Potenciálne by mohli získavať až osemkrát viac energie než solárne panely kdekoľvek na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre