Vedci zostrojili robota, ktorý je schopný cítiť a rozpoznávať rôzne vône

Vedci na Tel Avivskej univerzite vyvinuli biologický senzor, ktorý umožňuje robotom rozpoznávať a interpretovať vône v okolí.

Robot čo dokaže citiť
Zdroj: YouTube (Tel Aviv University)

Schopnosť cítiť pach je typickou pre živé bytosti. No vedcom sa podarilo túto schopnosť „priniesť k životu“, aby bol vône schopný cítiť aj robot. Vedci na Tel Avivskej univerzite vyvinuli biologický senzor, ktorý umožňuje robotom rozpoznávať a interpretovať vône v okolí, upozorňuje eurekalert.org.

Vedci vyvinuli biologický senzor

Vedci  úspešne integrovali biologický senzor do elektronického systému robota a za pomoci algoritmov strojového učenia, sa im podarilo zvýšiť citlivosť na vône a to až na úroveň 10 000-krát vyššiu ako pri iných elektronických zariadeniach tohto typu. Vedci hovoria, že táto technológia môže byť v budúcnosti použitá napríklad na detekciu výbušnín, drog alebo chorôb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za vývojom tohto robota, ktorý je schopný cítiť vône, stojí doktorandka Neta Shvil z Telavivskej univerzity spolu s kolegami Dr. Ben Maoz, Yossi Yovel a prof. Amir Ayali.

„Technológie vytvorené človekom stále nemôžu konkurovať miliónom rokov evolúcie. Jednou z oblastí, v ktorej za svetom zvierat obzvlášť zaostávame, je vnímanie pachov. Príklad toho možno nájsť na letisku, kde keď chceme skontrolovať, či cestujúci nepašuje drogy, privedieme psa, aby ho oňuchal.“, vysvetlili Dr. Maoz a Prof. Ayali.

Vo svete zvierat v súvislosti s prijímaním a spracovávaním zmyslových signálov vyčnieva hlavne hmyz. Napríklad taký komár dokáže detekovať 0,01 percentný rozdiel v hladine oxidu uhličitého vo vzduchu. No od takýchto schopností sme ešte ďaleko, hovoria vedci.

Výskumníci poukazujú na to, že vo všeobecnosti naše zmyslové orgány ako oko, ucho a nos – ako aj
zmyslové orgány všetkých ostatných zvierat – používajú receptory, ktoré identifikujú a rozlišujú medzi
rôznymi signálmi. Bio senzory robia prakticky to isté. Ich podstata spočíva v tom, že dekódujú elektrické signály prijaté z receptorov.

„Pripojili sme biologický senzor a nechali ho cítiť rôzne pachy, zatiaľ čo sme merali elektrickú aktivitu pri každom pachu. Systém nám umožnil odhaliť každý zápach na úrovni zmyslového orgánu hmyzu. Potom sme v druhom kroku použili strojové učenie na vytvorenie „knižnice“ vôní. V štúdii sa nám podarilo charakterizovať 8 vôní, ako sú napríklad pelargónie, citrón alebo marcipán, a to spôsobom, ktorý nám umožnil identifikovať konkrétnu vôňu. Po skončení sme pokračovali v odhaľovaní ďalších rôznych a nezvyčajných vôní, ako sú rôzne druhy škótskej whisky. Výsledky sme porovnali s obdobnými meracími prístrojmi a ukázalo sa, že citlivosť nášho nosa je asi 10 000-krát citlivejšia v porovnaní s ďalšími zariadeniami, ktoré sa dnes používajú.“, hovorí Prof. Yovel.

Vedci v publikovanej správe hovoria, že príroda je vyspelejšia než my, a preto by sme to mali využiť vo svoj prospech. Prof. Yovel dopĺňa, že princíp, ktorý demonštrovali, môže byť využitý aj na ďalšie zmysly, nielen na zrak alebo hmat. Ako príklad uviedol, že niektoré zvieratá majú schopnosti odhaliť napríklad výbušniny alebo blížiace sa zemetrasenie. Ak by sa nám podarilo zostrojiť prístroje, ktoré by replikovali tieto schopnosti, tak by nám to umožnilo zachrániť veľa životov.

Vedci tu ale nekončia, plánuje aj naďalej vyvíjať robota, ktorého zostrojili. Chcú ho napríklad naučiť, aby bol schopný samostatného pohybu v priestore a mal schopnosť identifikovať zdroj pachu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre