Vedci zostali v šoku. Pozorovali organizmy, ktoré sa v prípade núdze vedia zlúčiť do jedného
Výskumníci odhalili organizmy Mnemiopsis leidyi, ktoré sa v prípade potreby vedia zlúčiť do jedného. Takúto vlastnosť ešte nevideli.
Autori novej štúdie, publikovanej v Cell Press, ukázali, ako sa rebrovky dokážu po zranení zlúčiť do jedného organizmu. Po takomto zlúčení veľmi rýchlo synchronizujú svoje svaly a zlúčia aj svoje tráviace trakty tak, aby mohli zdieľať medzi sebou jedlo.
Štúdia sa zamerala na druh Mnemiopsis leidyi. Autori výskumu vysvetľujú, že tieto organizmy nemajú schopnosť rozlíšiť seba od ostatných. Dôkazy zároveň naznačujú, že okrem tiel tieto organizmy zdieľajú aj nervovú sústavu. Výskumníci v rámci svojej práce chovali populáciu rebroviek v laboratóriu. Tu pozorovali, že nezvyčajne veľké množstvo jedincov akoby malo dve zadné strany a dve zmyslové ústrojenstvá namiesto jedného.
Tu sa výskumníci začali pýtať, či je možné, aby sa rebrovky dokázali zlúčiť do jedného organizmu. Aby to zistili, najprv vybrali pár živočíchov, ktorý úmyselne zranili. Ukázalo sa, že v 9 z 10 prípadov sa dve zranené rebrovky zlúčili do jedného živočícha. Následne dokázali prežiť približne 3 týždne.
Rebrovky sa dokážu zlúčiť za veľmi rýchlu dobu
Ďalšie experimenty ukázali, že stačí len jedna noc na to, aby sa z dvoch individuálnych organizmov stal jeden, ktorý nemá viditeľnú hranicu medzi zlúčenými rebrovkami. Následne výskumníci zlúčenú rebrovku “pošťuchli”. Na tento podnet reagovalo celé telo, čo výskumníkom ukázalo, že sa zlúčili aj ich nervové sústavy.
“Ostali sme ohromení, keď sme zistili, že mechanická stimulácia na jednej strane zlúčenej rebrovky vyústila v synchronizovanú kontrakciu svalov na druhej strane,” hovorí Kei Jokura, jeden z autorov štúdie.
Detailnejšie pozorovania odhalili, že zlúčené rebrovky mali spontánne pohyby počas prvej hodiny po zlúčení. Po uplynutí hodiny sa začali svaly viac synchronizovať. Už po dvoch hodinách bolo synchronizovaných 95% svalstva rebroviek. Ako sme už spomenuli na začiatku, zlúčil sa aj tráviaci trakt oboch živočíchov. Zaujímavosťou je, že hoci sa tráviaci trakt oboch rebroviek zlúčil, tento nový jednotný živočích mal dva análne otvory.
Neprehliadni
Výskumníci pozorovali, že po konzumácii potravy sa odpad vylučoval z oboch análnych otvorov, hoci nie v rovnakú dobu.
Autori štúdie zatiaľ nevedia vysvetliť, ako zlúčenie dvoch organizmov do jedného môže slúžiť ako stratégia prežitia. Naplánované majú ale ďalšie štúdie, ktoré by nám mohli túto medzeru v poznatkoch pomôcť vyplniť. Zároveň veria, že výsledky by mohli pomôcť vo výskumoch v odbore regeneratívnej vedy.
“Fúzia nervových sústav sa úzko spája s výskumom regenerácie. Odhalenie molekulárnych mechanizmov za touto funkciou by nám mohlo pomôcť v iných výskumoch,” vysvetľujú vedci.
Výskum regenerácie ľudského tela
Vedci z NHGRI sa ešte v roku 2023 venovali zaujímavému výskumu, ktorý by nám mohol rovnako pomôcť odhaliť záhady ľudského starnutia. V práci sa pozreli na tvora Hydractinia symbiolongicarpus, ktorý má jednu pozoruhodnú vlastnosť. Len zo svojich úst dokáže regenerovať celé svoje telo a výskumníci veria, že táto vlastnosť pomôže lepšie pochopiť naše starnutie a liečenie.
Hydractinia je živočích s podlhovastým tvarom, ktorý žije na ulitách krabov pustovníkov. Výskumníci zistili, že procesy liečby a starnutia sú navzájom prepojené. V rámci štúdie sa zamerali na proces senescencie, alebo inak aj biologického starnutia. Ide o proces, ktorý sa vyznačuje postupným úpadkom funkčných charakteristík živých organizmov. Senescencia môže označovať bunečnú senescenciu, alebo starnutie celého organizmu.
Starnutie je niečo, čomu sa zatiaľ nikto z nás nevyhne, no výskumníci usilovne pracujú na tom, ako by sme mohli starnutie poraziť naveky. Viacero výskumov ukazuje, že skutočne môže existovať cesta, ako telo omladiť alebo ako zastaviť starnutie úplne. Hoci takéto výskumy prinášajú sľubné výsledky, vedci vysvetľujú, že od lieku na starnutie nás delí ešte veľa času.
Komentáre