Vedci zo SETI hovoria, že takto môžeme nájsť mimozemšťanov. Tí už možno ovládli proces, ktorý sa my ešte len snažíme skrotiť

Výskumníci našli spôsob, ako pomocou jadrovej fúzie odhaliť stopy vyspelých mimozemských civilizácií. Táto vec ich prezradí.

Je kyslík kľúčom k objaveniu vyspelej mimozemskej civilizácie?
Zdroj: Bing Image Creator

Ak existuje vo vesmíre mimozemský život, zatiaľ nemáme v rukách jediný dôkaz, že by tomu tak bolo. Typicky výskumníci hľadajú exoplanéty podobné Zemi a život, ktorý by fungoval na rovnakých princípoch ako mi, a to z jednoduchého dôvodu. Vieme, že planéty ako Zem život podporovať dokážu a ako vyzerá pozemský život.  

Výskumníci z inštitútu SETI (pozn. Redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) ale v rámci svojej práce uvažujú aj o alternatívnych spôsoboch pátrania po živote. Zamýšľajú sa napríklad nad tým, ako by vyzeral primitívnejší inteligentný život od nás, ako naopak inteligentnejší alebo ako by vyzeral život, ktorý sa diametrálne líši od toho nášho.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Existencia inteligentného života vo vesmíre môže znamenať aj to, že niektoré inteligentnejšie civilizácie sú vyspelejšie od nás a teda používajú technológie, ktoré fungujú na pokročilejších princípoch. Jednou zo štúdií, ktorá narába s týmto scenárom je aj vedecká práca, na ktorú upozornil portál Universe Today. V rámci tejto štúdie vedci našli spôsob, ako by sme mohli odhaliť vyspelú civilizáciu, ktorej sa minulo palivo potrebné na jadrovú fúziu.  

jadrova fuzia
Zdroj: ezumeimages / depositphotos.com

Ovládla mimozemská civilizácia jadrovú fúziu?

Jadrová fúzia je proces vytvárania energie, ktorý prirodzene prebieha v jadrách hviezd. Zároveň ide o opak jadrového štiepenia a proces, ktorý sa momentálne ľudstvo snaží ovládnuť. Jadrová fúzia totiž predstavuje cestu, ako vytvoriť obrovské množstvo energie čistým a udržateľným spôsobom. Tento proces má potenciál vyriešiť našu energetickú krízu, pokiaľ nám vydržia obrovské zásoby deutéria a hélia-3.  

Autori novej štúdie ale vypracovali zaujímavú prácu. Podľa ktorej by mohli byť stopy fúzie typu deutérium-deutérium použité ako potenciálna technologická stopa, pomocou ktorej by sme odhalili vyspelé mimozemské civilizácie. Presnejšie, výskumníci prišli na to, že ak by vyspelá civilizácia existovala dostatočne dlho, existuje možnosť, že by minula svoje zásoby deutéria. Ak by tento scenár nastal, vedeli by sme to odhaliť našimi vesmírnymi teleskopmi. 

“V jadre našej práce sa ukrýva myšlienka, že pokročilé civilizácie existovali dlho predtým, než vzniklo ľudstvo. Nad tým sa ešte ukrýva jeden predpoklad, ktorý je jadrom celého odboru SETI. Ak vieme popísať nejakú pokročilú technológiu, ktorá funguje v rámci našich fyzikálnych zákonov bez akýchkoľvek hypotetických faktorov, existuje veľká pravdepodobnosť, že vyspelá civilizácia túto technológiu používa,” vysvetľujú výskumníci.  

Podľa nich existuje teda veľká šanca, že vyspelá mimozemská civilizácia bude využívať jadrovú fúziu na udržanie svojej existencie. Výskumníci to usudzujú aj na základe toho, že iné energetické zdroje, napríklad fosílne palivá, solárna energia, veterná energia, jadrová energia alebo vodná energia sú buď konečné alebo neefektívne.  

Fúzna energia je ale najsľubnejším kandidátom spomedzi všetkých, kvôli jej energetickej hustote. Odhaduje sa, že jeden gram vodíkového paliva dokáže vyprodukovať 90-tisíc kilowatthodín energie. To sa rovná približne 11 tonám uhlia. Ďalšou výhodou je, že deutérium, ťažká forma vodíka, sa nachádza v hojnom zastúpení v našich oceánoch. Odhaduje sa, že v našich oceánoch nájdeme približne 48-miliárd ton deutéria.  

Stopy by v atmosfére pretrvali dlhú dobu

Nová štúdia naznačuje, že ak by sme na fúznu reakciu využívali primárne deutérium, v oceánoch sa zmení pomer deutéria k vodíku. To by sa dalo zaznamenať v atmosférickej vodnej pare. Medzitým by hélium, ktoré vznikne ako vedľajší produkt fúznej reakcie, uniklo do vesmíru. Znamená to, že ak by mala potenciálne obývateľná exoplanéta nízky pomer deutéria k vodíku, vedeli by sme pomocou toho potenciálne odhaliť vyspelú civilizáciu. Spolu s týmto pomerom by vedci mali zaznamenať aj hélium.  

“Nad touto hypotézou som rozmýšľal už dlho, no nič som s ňou nerobil. Meranie pomeru deutéria k héliu v atmosfére vzdialených exoplanét nie je rozhodne nič jednoduché, no nie je to niečo, čo je mimo nášho dosahu,” hovorí jeden z autorov štúdie, David Catling.  

Zaujímavosťou je, že nízky pomer deutéria k vodíku by ostal v atmosfére planéty aj dlho po tom, ako by civilizácia vyhynula alebo by sa premiestnila na inú planétu.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre