SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci zmerali veľkosť uhlíkovej stopy spôsobenej ťažbou Bitcoinu. Dopad na prírodu prekvapí aj zástancov digitálneho zlata

Nieje všetko zlato čo sa blyští, platí to minimálne pri digitálnej mene. Ťažba Bitcoinu spôsobuje vysoké emisie CO2

Portál Scinexx.de píše, že  Bitcoin aktuálne spotrebuje na svoje aritmetické operácie približne 46 terawatthodín elektriny ročne. Potrebné výpočtové procesy sú zložité a ťažba Bitcoinu si vyžaduje veľa energie a jej spotreba neustále rastie. Tým, že sú kryptografické výpočty čoraz zložitejšie, výpočtový výkon potrebný pre ťažbu samotného Bitcoinu sa v roku 2018 štvornásobne zvýšil.

Na pokrytie tohto dopytu po energii sa každý rok uvoľní približne 22 megaton oxidu uhličitého, čo dokazuje najpodrobnejšia štúdia o energetickej bilancii Bitcoinu. Takáto uhlíková stopa kryptomeny zodpovedá emisii mesta Hamburg.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Technickej univerzity v Mníchove pod vedením Christiana Stolla  sa pokúsili určiť, koľko elektriny spotrebuje sieť Bitcoin a aké emisie CO2 spôsobuje. Vedci určili, v ktorých krajinách sú lokalizované počítače pre ťažbu Bitcoinu a ako tam vyzerá energetický mix energetických sietí. Vedci lokalizovali ťažiace zariadenia prostredníctvom IP adries v štatistikách dvoch najväčších poolov, ako aj prostredníctvom špeciálneho softvéru, ktorý sleduje IP adresy uzlov. Analýza ukázala, že 68 % výpočtového výkonu v sieti Bitcoin je sústredených v ázijskom regióne, predovšetkým v Číne. Čo sa týka uhlíkovej stopy Bitcoinu, výskumní pracovníci sú tak schopní stanoviť hodnotu 550 gramov CO2 na kilowatthodinu spotrebovanej elektrickej energie. Ďalších 17 % výpočtového výkonu na ťažbu Bitcoinu je v Európe a 15 % v Severnej Amerike.

„Aj keď sú pre klimatické zmeny dôležitejšie faktory, uhlíková stopa je taká veľká, že ponúka dostatočný dôvod na diskusiu o regulácii ťažby kryptomien na miestach s výrobou energie s vysokým obsahom CO2,“ hovorí vedúci výskumného tímu Christian Stoll.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close