Vedci z NASA priznali, že o ionosfére Zeme toho stále veľa nevieme: Prekvapili ich tieto nezvyčajné úkazy

Výskumníci z NASA si všimli zvláštne tvary v ionosfére Zeme, ktoré za takýchto podmienok nikdy nepozorovali.

Zem z vesmiru
Zdroj: rfphoto / depositphotos.com

Výskumníci z NASA poukazujú na kuriozitu, ktorú odhalil satelit GOLD vysoko v atmosfére našej planéty, vo vrstve, ktorú nazývame ionosféra.  

Misia GOLD (Global-scale Observations of the Limb and Disk) pozorovala neočakávané formácie v elektrifikovanej vrstve atmosféry, ktoré majú tvar písmen C a X. Ako vedci z NASA vysvetľujú, nie je to prvýkrát, čo tieto zvláštne štruktúry pozorovali. Misia GOLD ich ale vidí oveľa jasnejšie ako iné vedecké prístroje a tentokrát ich objavila aj na miestach, kde to vedci nečakali.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Prekvapivý nález písmenkových štruktúr v ionosfére Zeme nám ukazuje, že ešte toho veľa nevieme o tom, ako môže táto vrstva atmosféry vplývať na komunikačné a navigačné signály, ktoré ňou prechádzajú,” hovoria výskumníci z NASA. 

Ionosféra zeme sa nachádza vo výške od 80 do približne 640 km nad povrchom planéty. Táto vrstva sa stáva elektricky nabitou počas dňa, keď cez ňu prechádza slnečné svetlo a jeho energia odrazí elektróny z atómov a molekúl. Tento proces vytvára nabité častice alebo inak aj plazmu. Cez tieto častice sa môžu šíriť rádiové signály aj cez dlhé vzdialenosti.  

Ako vzniká magnetosféra, ktorá nás ochraňuje pred škodlivým žiarením?
Zdroj: NASA

NASA vysvetľuje, že pri rovníku zeme sa nabité častice vedú pozdĺž línií magnetického poľa smerom hore a preč od planéty. Vznikajú dve husté pásma častíc severne a južne od rovníka. Keď sa blíži noc a energia slnečného svetla pomaly ubúda, v týchto pásmach sa vytvárajú bubliny s nízkou hustotou. Keďže sa hustota týchto bublín môže líšiť, majú potenciál ovplyvniť rádiové a GPS signály.  

GOLD má jedinečný pohľad na tieto pásma 

Satelit GOLD sa nachádza na geostacionárnej obežnej dráhe. Znamená to, že okolo Zeme obieha rovnakým tempom ako sa Zem otáča okolo svojej osi. V praxi sa tak satelit vznáša nad rovnakým miestom. Práve táto jedinečná vlastnosť geostacionárnej orbity dovoľuje satelitu dlhodobo pozorovať evolúciu týchto pásiem nabitých častíc.  

Už v minulosti satelit ukázal, že po silnej geomagnetickej búrke alebo sopečnej erupcii môžu v pásmach častíc vzniknúť tvary, ktoré pripomínajú písmeno X. Tentokrát však satelit pozoroval “X-ká” aj v prípade, že ionosféru Zeme nič nenarušilo.  

“Predchádzajúce pozorovania naznačovali, že tieto tvary vznikajú jedine počas nejakého rušivého elementu. To, že sa objavujú aj v prípade, keď je “ticho”, bolo pre nás prekvapením,” vysvetlil Fazlul Laskar, vedúci štúdie popisujúcej objavené tvary v ionosfére.

Kyslík v atmosfére
Zdroj: NASA

Prečo vznikajú aj počas kľudných podmienok?  

Pozorovanie týchto zvláštnych tvarov vedcom naznačuje, že musí existovať ešte nejaký iný proces, ktorý vedie k ich vytvoreniu. Tvar písmena X môže podľa počítačových modelov vznikať vtedy, keď sa objavia zmeny v nižšej vrstve atmosféry, ktoré potiahnu plazmu smerom nadol.  

Keď bubliny v pásme nabitých častíc vytvoria písmeno X, je to zvláštne, vysvetľujú vedci. Znamená to, že musia existovať lokálnejšie faktory, ktoré tieto pásma ovplyvňujú.  

Vedcov prekvapilo aj písmeno C 

Ako sme spomenuli na začiatku, okrem X-ka vedci objavili aj bubliny tvarované do písmena C. Ani toto pozorovanie nie je o nič jasnejšie, pretože naznačuje existenciu ešte ďalších neznámych procesov, ktoré ovplyvňujú našu ionosféru.  

Autori výskumu naznačujú, že vetry majú vplyv na to, či sa bubliny v pásme nabitých častí vytvarujú do písmena C alebo do obráteného písmena C. Satelitu GOLD sa však podarilo tieto dve štruktúry zachytiť až podozrivo blízko pri sebe. Vedci sa domnievajú, že za to môžu procesy v atmosfére, ktoré pripomínajú vír alebo tornádo.  

Pozorovania satelitu GOLD ale ukázali, že bubliny v tvare C a opačného C sa tak blízko pri sebe neobjavujú často. Zatiaľ sa satelitu podarilo zachytiť len dva prípady. Napriek tomu vedci považujú za mimoriadne dôležité, aby zistili, prečo k takémuto javu dochádza.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre