SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyzývajú svetové vlády, aby sa držali ďalej od tohto spôsobu riešenia klimatickej krízy

Globálne otepľovanie si žiada okamžitú akciu, no niektoré kroky môžu byť pre našu planétu obrovský hazard.

Globálne otepľovanie je v súčasnosti vážnou hrozbou pre celú planétu. Odborníci vyzývajú svetové vlády k okamžitým akciám, ktoré by klimatickú krízu riešili. Napriek tomu je jedna cesta pred ktorou varujú a označujú ju ako nebezpečnú, píše portál Science Alert.

Touto cestou je takzvané planetárne inžinierstvo, čo je vedný odbor zameriavajúci sa na zmenu vlastností planéty takým spôsobom, aby bola vhodnejšia pre život. V prípade globálneho otepľovania niektorí odborníci navrhujú vypustiť do atmosféry častice síry, ktoré by teoreticky mali zablokovať časť slnečných lúčov a ochladiť našu planétu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci ale varujú, že takýto krok je obrovským hazardom prinášajúcim so sebou viac rizík než výhod. V otvorenom liste tvrdia, že akékoľvek pokusy o „zablokovanie slnka“ by mali byť zakázané. V liste spomínajú, že takýto obrovský krok by nemal šancu byť férový. Ide o projekt, ktorý by nemal globálnu kontrolu a v konečnom dôsledku ani efektívne uplatnenie.

„V tejto chvíli vyzývame k okamžitej akcii zo strany Organizácie spojených národov a iných činiteľov, aby zakázali planetárne inžinierstvo, ako krok k riešeniu globálneho otepľovania,“ píše sa v otvorenom liste.

Už dnes môžeme pozorovať ničivé dopady globálneho otepľovania. Od polovice 19. storočia sa Zem oteplila o 1.1 stupňov Celzia, čo viedlo k zvýšenej intenzite horúčav, súch a búrok. Medzinárodné zmluvy sa zaviazali, že nedovolia prekročiť hranicu oteplenia o 1.5 °C no odborníci varujú, že do konca tohto desaťročia môže byť hranica prekročená.

Ako riešiť globálne otepľovanie?

Ľudstvo prehráva boj s globálnym otepľovaním, pretože nedokážeme znížiť množstvo skleníkových plynov, ktoré sú hlavným spúšťačom globálneho otepľovania. Niektoré krajiny preto zvažujú krajné riešenie a to planetárne inžinierstvo. Podľa teórie by sa planéta mala ochladiť, ak by sme do ovzdušia vypustili veľké množstvo častíc, ktoré dobre odrážajú svetlo.

Podľa vedcov ale nejde o rozumný krok. Ak by krajiny na takéto krajné riešenie pristúpili, utrpela by južná časť Ázie a západná Afrika. Ide o regióny, kde sa milióny ľudí spoliehajú pri pestovaní obživy na monzúny. Niektoré regióny by ale mohli ťažiť, napríklad južná Afrika.

To ale nie je ani zďaleka jediný problém. Vypustenie síry do atmosféry by síce mohlo planétu ochladiť no v momente kedy by sme prestali, by nastalo rapídne oteplenie. Blokovanie slnečného žiarenia by zároveň nevyriešilo problém s oxidom uhličitým v atmosfére. Tento skleníkový plyn v súčasnosti mení chemické zloženie našich oceánov.

V otvorenom liste sa tiež píše, že ak by svet zvolil toto rýchle riešenie problému, vlády, či veľké spoločnosti by nevynakladali také úsilie, aby zamedzili vypúšťaniu oxidu uhličitého do atmosféry. Existuje ale aj bezpečnejší spôsob, ako odraziť solárne žiarenie späť do vesmíru. Vedci tvrdia, že by ľudstvo mohlo začať natierať strechy, či cesty na bielo, alebo upraviť farbu listov pomocou genetického inžinierstva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close