SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyvinuli zariadenie, ktoré premení slanú vodu na pitnú: Našli sme odpoveď na problémy s nedostatkom vody?

Vedci z technologického inštitútu MIT vytvorili desalinačné zariadenie, ktoré premení morskú vodu na pitnú stlačením jedného tlačidla.

Desalinácia je proces, kedy sa z morskej vody získava pitná voda. Na trhu existuje niekoľko komerčne dostupných a hlavne prenosných desalinačných jednotiek, no tie trpia niekoľkými nedostatkami.

Takéto zariadenie si vyžaduje vysokotlakovú pumpu, ktorá by pretlačila slanú vodu cez špeciálne filtre. Je to komponent, ktorý bolo mimoriadne náročné miniaturizovať bez toho, aby sa neznížila jeho energetická efektivita. Vedcom z technologického inštitútu MIT sa však podarilo vytvoriť prenosné desalinačné zariadenie, ktoré neváži viac ako desať kilogramov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koncept má veľkosť rovnajúcu sa cestovnému kufru a vyžaduje si menej elektrickej energie, ako nabíjačka smartfónu. Zároveň môžete do zariadenia dodávať elektrinu pomocou prenosného solárneho panelu, ktorého cena sa pohybuje na internete okolo 50 amerických dolárov. Desalinačné zariadenie z MIT produkuje pitnú vodu presahujúcu štandardy Svetovej zdravotníckej organizácie.

Od bežných zariadení sa líši aj spôsobom, akým vyrába pitnú vodu. Už nepotrebuje filtre, cez ktoré by voda prešla. Toto desalinačné zariadenie využíva elektrinu na to, aby odobralo častice soli a iných minerálov z vody. Keďže už nepotrebuje filtre, ktoré treba v prípade iných zariadení pravidelne vymieňať, znižujú sa aj prevádzkové náklady.

Svoje využitie nájde zariadenie na malých ostrovoch, kde je výrazne obmedzený prístup k pitnej vode, alebo na palube veľkých nákladných lodí.

„Naša práca ukazuje výsledok 10-ročnej púte, počas ktorej sme analyzovali rôzne desalinačné procesy. Získané poznatky sme následne uložili do kufríka, do zariadenia, ktoré prešlo testami aj v praktických podmienkach,“ vyjadril sa vedúci štúdie, Jongyoon Han.

Určené pre každého

Proces, ktorý pretvorí slanú vodu na pitnú sa v tomto prípade nazýva polarizácia iónovej koncentrácie alebo ICP (pozn. redakcie: Ion Concentration Polarization). Namiesto filtrácie sa využívajú membrány pod vplyvom elektrického poľa. Tieto membrány sa nachádzajú nad a pod vodným prúdom. Membrány odpudia pozitívne alebo negatívne častice. Zariadenie tak dokáže odstrániť z vody nielen molekuly soli, ale aj baktérie a vírusy. Soľ a iné nečistoty sa dostanú do druhého prúdu vody, ktorý opúšťa zariadenie.

Samotný proces ICP ale nie vždy odstráni všetky soli z vody. Preto sa v zariadeni nachádza aj druhá desalinačná metóda, elektrodialýza. Vedci navrhli zariadenie takým spôsobom, aby ho mohol ovládať ktokoľvek. Stačí teda stlačiť len jedno tlačidlo a spustíte automatický proces desalinácie a filtrácie vody. Keď zariadenie dosiahne požadovanú kvalitu vody, informuje užívateľa, že voda je teraz pitná.

Počas praktického experimentu tím demonštroval, že za približne pol hodinu naplnili trojdecový pohárik pitnou vodou. Na naplnenie jedného litra potrebuje zariadenie približne 20 wattov energie.

Momentálne vedci z MIT hľadajú spôsoby, ako desalinačné zariadenie ešte viac zefektívniť. Vedecký tím zakladá aj svoj vlastný startup, prostredníctvom ktorého budú zariadenie ešte viac vylepšovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close