Vedci vyvinuli umelú kožu, ktorá nájde využitie nie len v medicíne, ale aj vo virtuálnej realite

Vedci vyvinuli umelú kožu, ktorá má ako praktické využitie, tak aj komerčné. Môže pomôcť pri rehabilitáciach, ako aj zvýšiť zážitok z virtuálnej reality.

umelá koža
Yutoube (École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL)

Švajčiarski vedci vyvinuli nový typ umelej kože, ktorá by potenciálne mohla byť použitá v systémoch virtuálnej reality. Jej používateľom sprostredkuje schopnosť výraznejšie precítiť digitálne prostredie prostredníctvom hmatového feedbacku (pozn. redakcie: spätná väzba). Informuje o tom portál reviewgeek.com.

Koža je opisovaná ako jemná, ohybná a trvácna vďaka jej výrobe zo silikónu a ohybných elektród. Zo svojej pôvodnej veľkosti môže byť natiahnutá až štvornásobne a priblížne až miliónkrát, čo jej poskytuje dostatočnú silu pre jej aplikáciu. Podľa vedúceho výskumu Harshala Sonara, ide vôbec o prvý vývoj svojho druhu kde oba senzory a pohony sú spolu integrované.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to prvýkrát, čo sme vyvinuli úplne mäkkú umelú pokožku, v ktorej sú integrované  senzory…,“ hovorí Harshal Sonar, hlavná autorka štúdie. „To nám poskytuje kontrolu v uzavretej slučke, čo znamená, že môžeme presne a spoľahlivo modulovať vibračnú stimuláciu, ktorú pociťuje užívateľ….“

Hmatový feedback sa prenáša cez tlak a vibrácie jemných pneumatických pohonných zariadení, ktoré sú poháňané so vzduchom až stokrát za sekundu. Umelá koža pri jej roztiahnutí vibruje extrémne rýchlo. Senzory v koži môžu zachytiť deformácie a zmeny a následne sa prispôsobiť pohybom jej používateľa spolu so zmenami vonkajších podmienok. Zariadenie nepretržite meria stimuláciu a prispôsobenie pre replikovanie senzitivity ľudského dotyku v reálnom čase.

Uskutočnili sa prvé testovania spolu s implementáciou na prste používateľa, pričom ďalším krokom má byť plne prenosný prototyp pre širšie využitie. Okrem aplikácie pre zvýšenie zážitku z virtuálnej reality by tieto zariadenia mohli byť potenciálne využité pre lekársku rehabilitáciu, napríklad pri testovaní propriorecepcie pacientov (vnímanie svojho pohybu a pozície tela).

„Môže byť použitá pre stimuláciu ľudského tela kým výskumníci preštudujú dynamickú aktivitu mozgu počas magnetických rezonančných experimentov. Dostávame kontrolu nad presnou moduláciou vibračných simulácií pociťovaných používateľmi.“ povedal Sonar.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre