Vedci vyvinuli „kozmický betón“, ktorý je dvakrát pevnejší ako bežný betón

Lacnejší, lepší a dostupnejší. Vedci z University of Manchester predstavujú materiál, ktorý by mohol pomôcť vybudovať infraštruktúru vo vesmíre.

Vedci predstavili materiál, ktorý schováva tradičný betón do vrecka
Zdroj: Aled Roberts

Astronauti by mohli k planéte Mars cestovať už v priebehu nasledujúceho desaťročia, no otázkou stále ostáva, kde budú bývať. V rámci novej štúdie vedci z University of Manchester predstavujú nový materiál, vyrobený z mimozemského prachu, zemiakového škrobu a soli.

Materiál pripomína tradičný betón, no je približne dvakrát tak pevný. Nazývajú ho „StarCrete“ a mohol by byť odpoveďou na to, ako vo vesmíre vybudovať potrebnú infraštruktúru pre astronautov. Postaviť hocičo vo vesmíre je dnes mimoriadne nákladné a zároveň aj komplikované. Budúci prieskumníci sa musia spoľahnúť na materiály, ktoré by mohli nájsť priamo na mieste, kde pristáli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

StarCrete predstavuje jedno z možných riešení. Autori tento materiál vytvorili použitím simulovanej marťanskej pôdy, zemiakového škrobu a štipky soli. Ako sme už spomenuli, svojou pevnosťou dvojnásobne prekonáva betón, preto sa hodí na výstavbu infraštruktúry za hranicami našej planéty. V rámci výskumu totiž autori dokázali, že komerčne dostupný škrob môže slúžiť ako spojivo, ak sa zamieša do simulovaného marťanského prachu. Rovnaký experiment zopakovali aj s mesačným regolitom a v tomto prípade im vznikol ešte pevnejší materiál.

Bývanie pre astronautov

Táto nová štúdia nadväzuje na predchádzajúcu prácu autorov. V nej skombinovali krv a moč astronautov, aby vytvorili spojivo pre mimozemské stavby. Aj v tomto prípade im vznikol materiál, ktorý je pevnejší ako betón, no proces mal jednu výraznú nevýhodu. Vyžadoval si pravidelný odber krvi. Vesmír predstavuje mimoriadne nebezpečné prostredie, preto nešlo o vhodnú alternatívu k stavebným materiálom. Navyše StarCrete je ešte pevnejší ako daný stavebný materiál.

„V budúcnosti chceme vyrábať škrob ako potravu pre astronautov. V tomto smere dáva zmysel pozrieť sa na látku ako na stavebný materiál. Ak sa pozrieme na súčasné stavebné technológie, tie potrebujú prejsť ešte veľký kus cesty, než sa stanú uplatniteľné vo vesmíre. Zároveň sa v rámci nich vyžaduje ťažká technika. StarCrete si nevyžaduje nič z toho. Máme teda v rukách materiál, ktorý uľahčí priebeh misie a zároveň strhne náklady dole,“ vysvetľujú autori štúdie.

V rámci štúdie vedci vypočítali, že z 25 kg dehydrovaných zemiakov dokážu vytvoriť pol tony materiálu StarCrete. Z pol tony materiálu dokážu vyrobiť približne 213 tehál. Pre porovnanie, trojizbový dom sa skladá približne zo 7,5-tisíc tehál. Ak do materiálu pridajú bežnú soľ, stáva sa ešte pevnejším. Túto soľ možno nájsť aj na povrchu Marsu.

Výskumníci momentálne hľadajú spôsob ako preniesť materiál z laboratória do praktickej výroby. Zároveň hľadajú spôsoby, ako tento impozantný materiál uplatniť aj na Zemi. Ak sa ich snaha podarí, StarCrete môže predstavovať zelenšiu možnosť k tradičnému betónu, ktorého výroba predstavuje približne 8% globálnych CO2 emisií. StarCrete možno vyrobiť aj v bežnej domácej rúre, čiže si nevyžaduje až také množstvo energie na výrobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre