Vedci vytvorili virióny Sars-CoV-2, aby lepšie pochopili správanie vírusu. Uvideli, ako sa snaží skryť pred našim imunitným systémom

Vedci z inštitútu Maxa Plancka skúmali syntetický model vírusu.

virus SARS-CoV-2
Zdroj: MPI for Medical Research/ Oskar Staufer

Ak chcú výskumníci pochopiť, ako fungujú nebezpečné mikroorganizmy, niekedy je najlepšou možnosťou vytvoriť v laboratórnych podmienkach ich miniatúrnu verziu. Takéto miniverzie vírusu, či baktérie, sú väčšinou na hranici toho, aby dokázali normálne fungovať, no vedcom prezrádzajú dôležité informácie o ich zložení a spôsobe, akým nás napádajú, informuje portál Science Alert.

Presne tomu sa venovali aj vedci z Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku a Spojenom kráľovstve. V tomto prípade skúmali SARS-CoV-2 – patogén za ochorením COVID 19. Táto analýza poodhalila jednu pozoruhodnú vlastnosť vírusu, možnosť stiahnuť svoje proteínové „ostne“, aby sa dokázal pred imunitným systémom lepšie schovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Miniatúrny druh vírusu sa nazýva virión a nesie podobnú štruktúru ako prirodzený vírus. Jediným rozdielom v tomto prípade je, že virión nenesie žiadnu genetickú informáciu, teda je úplne bezpečný.

„Ide o dôležitý proces. Ak sa nám podarí poskladať vírus, získame jedinečnú možnosť študovať každý z výrazných mechanizmov, z ktorých sa vírus skladá,“ vysvetľuje Oskar Staufer z University of London.

Proteínové ostne vírusu slúžia ako špeciálny kľúč pre receptory ACE2 a v podstate oklamú naše bunky tak, aby umožnili vírusu vstup do tela. Zároveň ale ide o obrovskú nevýhodu. Proteínové ostne sú charakteristickou črtou vírusu na ktorú sa zameriavajú naše obranné látky. Dokonca aj naše vakcíny sú na tejto charakteristike založené a učia náš imunitný systém, ako vírus vyzerá a ako sa proti nemu brániť.

Dokáže sa SARS-CoV-2 pred nami ukryť?

Ten sa ale učí tiež, ako dokazuje nový výskum. Vedci sa zamerali na špecifický druh interakcie imunitných molekúl s ostňami tak, aby vyvolali zápal. Prechádzajúce výskumy zistili, že jedna časť proteínu sa naprieč niekoľkými mutáciami nezmenila. Teraz sa vedcom podarilo zistiť, že keď sa na túto časť proteínu zachytí imunitná bunka, stiahne sa späť.

Keď sa proteíny stiahnu, vírus nemá takú silu infikovať bunky v našom tele, no zároveň sa stáva pre náš imunitný systém nenápadnejší.

„Mohlo by ísť o špeciálny mechanizmus, ktorý vírus využíva na to aby sa schoval pred hostiteľom. Vyhne sa tak silnej odpovedi imunitného systému a zároveň zvýši účinnosť infekcie,“ vyjadril sa Oskar Staufer z University of Oxford.

Výskumníci ešte stále objavujú nové vlastnosti vírusu SARS-CoV-2. Aj pomocou syntetických modelov vírusu dokážu vedci získať určitú výhodu pri boji s vírusom. Momentálne sa vedci nachádzajú len na počiatku. Hoci sa „skladanie“ proteínových ostňov vírusu javí ako obranný mechanizmus, zatiaľ nie je úplne jasné, aká môže byť funkcia tohto mechanizmu. Ďalšie výskumy prinesú viac informácií a zároveň ukážu, či je možno využiť túto vlastnosť vírusu na boj proti ochoreniu COVID-19.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre