Vedci vytvorili solárny reaktor, ktorý premieňa CO2 zo vzduchu na udržateľné palivo

Vedci z Cambridge vyvinuli solárny reaktor, ktorý premieňa CO2 na syntetické palivo, čím znižuje emisie a podporuje udržateľnú energetiku.

Takto vyzerá vylučovanie emisií CO2 v praxi.
Zdroj: Pixabay (Chris_LeBoutillier)

Tím vedcov z University of Cambridge predstavil revolučný solárny reaktor, ktorý dokáže priamo zo vzduchu zachytávať oxid uhličitý (CO2) a premieňať ho na syntetické palivo. Tento významný objav by mohol pomôcť pri riešení klimatickej krízy a výrobe čistých palív pre automobily a lietadlá. Na tento vedecký objav upozorňuje portál univerzity cam.ac.uk.

Ako funguje

Na rozdiel od tradičných technológií, ktoré si vyžadujú veľké množstvo energie, tento reaktor využíva princíp fotosyntézy. V noci špeciálne filtre zachytávajú CO2 zo vzduchu a fungujú ako huby nasávajúce vodu. Počas dňa slnečné lúče ohrievajú zachytený plyn, čím spúšťajú chemickú reakciu premieňajúcu CO2 na syntetické plyny, známe ako syngas.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Výsledný syngas možno ďalej spracovať na kvapalné palivá, čím vzniká udržateľná alternatíva k fosílnym palivám bez ďalšieho zvyšovania emisií CO₂.

Tento proces je ekologický a nevyžaduje dodatočné palivové zdroje, čo ho robí mimoriadne efektívnym a udržateľným. Kľúčové tiež je, že nepotrebuje vonkajšie zdroje energie, iba slnko.

Syngas slúži ako surovina na výrobu chemikálií a farmaceutických produktov. Tento spôsob zároveň eliminuje potrebu skladovania a transportu CO2, čím sa zjednodušuje jeho využitie. Ak sa vedcom podarí technológiu zdokonaliť, môže slúžiť priemyslu aj jednotlivcom na výrobu vlastného paliva. Okrem toho má potenciál znížiť celkové emisie CO2, čo predstavuje dôležitý krok v boji proti klimatickej zmene.

Vedci našli spôsob ako hacknúť fotosyntézu a vytvoriť čistú energiu
Zdroj: Unsplash (Brandon Morgan, Nagy Arnold) Úprava: Vosveteit.sk

Prečo je to dôležité

Dnešné metódy zadržiavania uhlíka, ako Carbon Capture and Storage (CCS), sú vysoko energeticky náročné a vyžadujú veľké investície. Navyše uložený CO2 môže uniknúť späť do atmosféry, čo znižuje efektívnosť týchto systémov.

„Ak chceme efektívne bojovať proti klimatickej zmene, nestačí len zachytávať CO2. Musíme ho aj efektívne využiť,“ zdôraznil profesor Erwin Reisner, hlavný autor štúdie.

Ak sa tento proces optimalizuje, môžu vzniknúť decentralizované systémy na výrobu palív. To by bolo prínosné najmä pre oblasti bez stabilnej infraštruktúry. Napríklad krajiny s obmedzeným prístupom k fosílnym zdrojom by mohli využívať túto technológiu na udržateľnú výrobu energie a palív bez nutnosti dovozu. Navyše, tieto systémy by sa dali prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam, čo by umožnilo ich široké využitie na celom svete.

Budúcnosť udržateľných palív

Vedci momentálne pracujú na vylepšení technológie, aby sa syngas mohol efektívne premieňať na kvapalné palivo. Takéto palivo by mohlo nahradiť fosílne zdroje a priniesť revolúciu v doprave, farmácii či chemickom priemysle.

Ak sa podarí dosiahnuť komerčnú využiteľnosť, mohlo by to zásadne ovplyvniť energetický sektor a prispieť k výraznému zníženiu globálnych emisií. Masové nasadenie tejto technológie by umožnilo ľuďom v odľahlých oblastiach vyrábať vlastné palivo, a tak znížiť svoju závislosť od fosílnych zdrojov. Okrem toho by zariadenia mohli slúžiť v priemyselných zónach na znižovanie emisií a recykláciu uhlíka do nových produktov.

„Máme technológiu, ktorá nielen odstraňuje CO2 zo vzduchu, ale zároveň ho aj premieňa na užitočný produkt. Ak ju rozšírime v dostatočnom rozsahu, môžeme vyriešiť dva problémy naraz,“ uviedol Dr. Sayan Kar, jeden z hlavných autorov výskumu.

Nový solárny reaktor predstavuje prelom v oblasti udržateľných palív. Ak sa podarí jeho masové nasadenie, mohlo by to výrazne znížiť emisie skleníkových plynov a ponúknuť alternatívu k tradičným fosílnym palivám.

Dôležité ale je, že môže slúžiť decentralizovane, čo znamená, že by jednotlivci mohli vyrábať vlastné palivo, najmä v odľahlých oblastiach.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre