Vedci vytvorili robota, ktorý na jeden skok preskočí Big Ben: Môže nám pomôcť preskúmavať planéty

Vedci pomocou opatrného navrhovania vytvorili robota, ktorý dokáže vyskočiť do výšky neuveriteľných 120-metrov.

Vedci vyvinuli robota, ktorý dokáže preskočiť Big Ben
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Výskumníci z University of Manchester vytvorili robota, ktorý by dokázal preskočiť Big Ben. Toto zariadenie môže vyskočiť až do výšky 120 metrov, čo nedokáže žiaden iný existujúci robot.  

Dokázali to pomocou matematiky, počítačových simulácií a laboratórnych experimentov. Spojením toho všetkého našli spôsob, ako navrhnúť robota s optimálnou veľkosťou, tvarom a usporiadaním komponentov. Dnes existujúci robot dokáže vyskočiť do výšky 33 metrov a hoci Big Ben nepreskočí, vie vyskočiť až do 110-násobku svojej veľkosti.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preskočí Big Ben

V rámci štúdie však vedci našli spôsob, ako vyrobiť robota, ktorý by vyskočil do výšky 120 metrov. Toto zariadenie by následne mohli použiť pri záchrane ľudí v ťažko dostupných oblastiach. Rovnako by robot mohol vedcom pomôcť preskúmavať planéty našej Slnečnej sústavy.  

“Dnešné roboty sa zvyčajne pohybujú pomocou kolies alebo kráčajú. Skákanie je však efektívny spôsob presúvania sa, obzvlášť ak robot pracuje vo veľmi nerovnom teréne alebo v teréne s veľkým množstvom prekážok,” vysvetľuje spoluautor štúdie, doktor John Lo.  

Skákajúce roboty už dnes existujú, ale navrhnúť ich nie je ani zďaleka jednoduché. Najväčším problémom je vyrobiť ich tak, aby dokázali vyskočiť dostatočne vysoko na to, aby dokázali prekonať aj väčšie prekážky.  

Vedci navrhli robota, ktorý dokáže preskočiť Big Ben
Zdroj: Unsplash (Jamie Street)

V rámci výskumu autori zistili, že existujúce skákajúce roboty vyskočia ešte predtým, než dokážu naplno využiť ich uloženú energiu. To v praxi znamená, že ich skok nie je až taký efektívny a nedosiahnu výšku, ktorú by iným spôsobom dosiahnuť. Zároveň pozorovali aj to, že tieto roboty míňajú energiu pohybom zo strany na stranu alebo rotovaním. Túto energiu mohli využiť na pohyb priamo hore.  

Nový robot odstraňuje všetky nedostatky, pričom si udržiava potrebnú štrukturálnu silu a pevnosť. Autori štúdie vysvetľujú, že pri navrhovaní robota museli odpovedať na množstvo náročných otázok. Vedci museli starostlivo zvážiť tvar robota.  

“Pýtali sme sa, čo je lepšie. Mal by náš robot mať nohy a odrážať sa od zeme ako kengura? Alebo by mal vyzerať ako piest s obrovskou pružinou? Rovnako dôležitý je aj jeho tvar, rozhodovali sme sa nad diamantovým tvarom alebo niečím oblejším a organickejším,” tvrdí spoluautor štúdie, Ben Parslew.

Starostlivo navrhnutý dizajn

Ani po týchto náročných úvahách sa problémy neskončili. Následne museli vedci rozhodnúť o veľkosti robota. Menšie stroje sú prirodzene ľahšie a obraznejšie. Väčšie stroje ale dokážu niesť väčšie motory, ktoré im pomôžu silnejšie sa odraziť od zeme. Otázkou ale ostávalo, či je najlepšou možnosťou nájsť nejaký kompromis.  

Finálna verzia robota sústredí hmotnosť na vrchu stroja, pričom nohy sú ľahšie. V rámci štúdie vedci objavili kľúč k tomu, aby ich robot dokázal vyskočiť do naozaj impozantných výšok, no tam ich cesta nekončí. Je pravda, že reálny robot môže preskočiť Big Ben, pričom dosiahne výšku 120 metrov.  

Výskumníci však zatiaľ nedokážu tak úplne kontrolovať smer skoku. To ale chcú do ďalšieho modelu vyriešiť. Následne sa pozrú aj na to, ako môžu využiť kinetickú energiu z pristátia na to, aby mohol robot na jedno nabitie vyskočiť viackrát. Popri tom všetkom vedci skúmajú aj rôzne uplatnenia pre tento stroj.

Skákanie po povrchu planét

Ako sme už spomenuli, robot by mohol nájsť svoje miesto pri záchrane ľudí z náročných oblastí, napríklad z oblastí postihnutých prírodnou katastrofou. Ďalšia oblasť je vesmírny prieskum. Autori štúdie momentálne hľadajú spôsoby, ako robota zmenšiť, pričom by si stále zachoval vynikajúcu výšku doskoku. Kompaktnejšia verzia robota by mohla v budúcnosti cestovať do vesmíru.  

Rovery ako Perseverance sa pohybujú na kolesách a často sa stáva, že musia operátori veľmi opatrne voliť trasu, kvôli kameňom, nerovnému terénu a iným prekážkam. Tento robot by cez rôzne prekážky dokázal jednoducho preskočiť a pohybovať sa oveľa jednoduchšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre