Vedci vytvorili reproduktor, ktorý je tenký ako papier. Pozrite sa, ako funguje v praxi!

Nový prototyp je energeticky nenáročný, ľahký a neuveriteľne tenký. Vypočujte si ho v ukážke.

reproduktor tenky ako papier
Zdroj: YouTube (MIT)

Vedci z inštitútu MIT prichádzajú s ďalším konceptom. Tentokrát vyvinuli ultratenký reproduktor, ktorý nie je hrubší ako list papiera. Vďaka nemu môže premeniť akýkoľvek povrch na zdroj zvuku, píše portál inštitútu.

Reproduktor dokázal prehrať zvuk s minimálnym rozostrením, zatiaľ čo energetická spotreba je oproti obyčajným reproduktorom minimálna. Vedecký tím demonštroval prototyp reproduktora, ktorý mal približne rovnakú veľkosť ako dlaň, no vážil rovnako ako minca. V tomto prípade nezáležalo na povrchu, na ktorý reproduktor prilepili, zakaždým dostali zvuk s vysokou kvalitou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tenký reproduktor dokázali inžinieri z MIT vyrobiť prostredníctvom jednoduchého procesu, ktorý si vyžaduje len tri kroky. Výsledný produkt následne môžu zväčšiť alebo zmenšiť podľa potreby. V budúcnosti by mohli ultratenké reproduktory pokrývať interiér auta, alebo celú stenu v izbe. Reproduktor nájde využitie nielen pri prehrávaní hudby, ale aj pri rušení okolitých zvukov. Prehrávaním zvuku v rovnakej amplitúde, ale v opačnej fáze dochádza k rušeniu šumu z okolia. Na podobnom princípe pracujú aj noise-cancelling slúchadlá.

Ultratenké reproduktory nalepené po celej miestnosti, by mohli poskytnúť trojdimenzionálny zvuk v kine, alebo v zábavnom parku. Keďže nemajú veľkú energetickú spotrebu, sú vhodné aj pre smartfóny, alebo iné zariadenia s obmedzenou batériou.

„Je naozaj pozoruhodné vidieť zariadenie, ktoré vyzerá ako list papiera. Stačí ho len zapojiť do slúchadlového konektoru na notebooku a odrazu začne prehrávať zvuky z počítača. Na fungovanie tohto zariadenia stačí len štipka energie a môžeme ho využiť prakticky kdekoľvek,“ vyjadril sa Vladimir Bulović, jeden z autorov štúdie.

Budúcnosť reproduktorov?

Bežný reproduktor používa elektrickú energiu prechádzajúcu cez cievku na vytvorenie magnetického poľa. To následne pohybuje s membránou, ktorá narába so vzduchom nad ňou a prostredníctvom toho vytvára zvuk.

Nový tenký reproduktor tento proces zjednodušuje. Využíva piezoelektrický materiál, ktorý sa pohybuje, keď cez neho prejde prúd. Tento materiál pracuje so vzduchom nad ním a prostredníctvom neho vytvára zvuk. Existuje niekoľko modelov ultratenkých reproduktorov, no všetky modely sú navrhnuté tak, aby stáli osamote. Ak by sa tieto reproduktory pripevnili k nejakému povrchu, ich schopnosť vytvárať zvuk by bola obmedzená.

Vedcom z MIT sa tento problém podarilo odstrániť. Namiesto toho aby vibroval celý reproduktorový list, vytvorili tenké zariadenie, ktoré funguje na princípe drobných kupol, ktoré vibrujú individuálne. Tie sa nachádzajú na vrstve piezoelektrického materiálu. Zároveň sa pod nimi nachádza tenká vrstva, ktorá ich oddeľuje od materiálu, na ktorý reproduktor prilepíte. Táto vrstva sa zároveň stará o to, aby mohli časti voľne vibrovať.

Proces výroby týchto reproduktorov je jednoduchý a priamočiary. Vďaka tomu môžu vedci vyrábať tenké reproduktory vo veľkých množstvách. V budúcnosti sa môžu predávať ako tapety na steny, do interiérov áut alebo lietadiel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre