Vedci vyriešili 50-ročnú záhadu a objavili úplne novú krvnú skupinu
Výskumníci v novej štúdii uzatvorili viac ako 50-ročnú záhadu. Odhalili nový krvný typ.
Výskumníci z University of Bristol vo svojej práci objavili novú krvnú skupinu, s pomocou ktorej dokázali vyriešiť 50-ročnú záhadu.
Túto krvnú skupinu nemusí mať každý, vysvetľujú vedci. Niektorí ľudia ju môžu stratiť vplyvom choroby, no hŕstka ľudí sa vyznačuje touto krvnou skupinou, ktorá je fenotypom AnWj-negatív. Autori štúdie naznačujú, že v budúcnosti sa skupina bude odhaľovať jednoduchšie, keďže už vieme o jej existencii.
Dva najznámejšie krvné systémy sú ABO a Rh, no vedieť zladiť krv aj naprieč ostatnými systémami môže byť život zachraňujúce. Ak má niekto AnWj-negatív krv a dostane AnWj-pozitív, môže sa stať, že sa u nich objaví reakcia po transfúzii. Nová štúdia ale predstavuje lepšie spôsoby vyšetrenia krvi a zároveň môže v budúcnosti znížiť prípady komplikácií pri transfúziách.
“AnWj antigén sme objavili v roku 1972, no jeho genetické pozadie bolo neznáme až doteraz,” hovoria autori štúdie.
V rámci výskumu vedci zistili, že AnWj sa prenáša na proteíne Mal. Viac ako 99,9% ľudí sú AnWj-pozitívni, čo znamená, že títo ľudia majú v červených krvinkách plnú expresiu proteínu Mal. V prípade AnWj-negatívnych ľudí výskumníci nenašli stopy proteínu Mal. Autori vysvetľujú, že najčastejšou príčinou, prečo niekto môže byť AnWj-negatív, je to, že v minulosti prešli nejakou chorobou, ktorá ovplyvnila ich krv. Zároveň sa táto skupina môže objaviť pri niektorých typoch rakoviny, ktoré potláčajú expresiu protilátok. Len veľmi malé percento ľudí sa stalo AnWj-negatív kvôli genetickým dôvodom.
Obrovský úspech
Výskumníci následne dokázali pomocou experimentov, že proteín Mal je zodpovedný za viazanie AnWj protilátok. V prípade pacientov s AnWj-negatív krvnou skupinou výskumníci ukázali, že sa objavila špecifická reakcia, keď do krvi vedci vložili normálny Mal gén.
Neprehliadni
“Genetické pozadie AnWj skupiny bolo záhadou už viac ako 50 rokov. Sám som sa na túto záhadu pokúšal prísť už 20 rokov môjho života. Táto štúdia predstavuje významný úspech a ide o výsledok naozaj dlhodobej práce skvelého vedeckého tímu. Podarilo sa nám konečne popísať novú krvnú skupinu a vďaka tomu môžeme ponúknuť tú najlepšiu starostlivosť aj pre veľmi vzácnu skupinu pacientov,” hovorí Louise Tilley, jeden z autorov štúdie.
Výskum nebol jednoduchý, pretože pacientov s AnWj-negatív skupinou je naozaj veľmi málo. Autori štúdie hovoria, že bez sekvencovania exómov by štúdia nedopadla takýmto úspechom. Vedcom komplikoval prácu fakt, že identifikovaný gén nebol zjavnou voľbou a len málo sa vie o proteíne Mal v červených krvinkách. Aj preto sú výsledky práce o to významnejšie.
Potvrdenie toho, že určitý gén skutočne kóduje protilátku krvnej skupiny, si vyžaduje naozaj veľa práce. Samotný proteín Mal je veľmi malým proteínom, ktorý má ale pár zaujímavých vlastností. Aj tieto vlastnosti ale sťažovali výskumníkom prácu. Tí museli súčasne brať do úvahy niekoľko rôznych výskumných línii. Nakoniec sa však práca podarila.
Výskumy ľudskej krvi
Čo sa našej krvi týka, zaujímavou je aj práca vedcov z University of Cordoba. V rámci novému štúdie sa im podarilo dokázať, že hemoglobín má sľubné vlastnosti pri redoxnej reakcií, ktorá v prípade tejto batérie slúži na generovanie energie. Výsledkom ich výskumu je prvá biokompatibilná batéria, čo znamená, že takáto batéria nie je škodlivá pre ľudské telo.
Zinkovo-vzduchové batérie sa považujú za najudržateľnejšiu alternatívu k lítium-iónovým batériám, ktoré momentálne dominujú na tomto trhu. V prípade zinkovo-vzduchových batérií by hral hemoglobín úlohu katalyzátora. Hemoglobín v prípade batérie spúšťa kyslíkovo redukčnú reakciu, ktorá sa začína, keď vzduch vchádza do batérie. Ak ťa zaujíma koncept novej batérie, v ktorej by hral úlohu hemoglobín, viac o nej prezrádzame v tomto článku.
Komentáre