Vedci vedia, ako znie inteligentný život: Ambiciózna misia aj napriek nehode nám ukazuje, čo máme hľadať vo vzdialenom vesmíre

Výskumníkom sa cez ambicióznu misiu podarilo nahrať, ako znejú rádiové emisie zo Zeme. Pomocou nich môžu nájsť mimozemský život.

Výskumníci nahrali rádiové emisie Zeme z Mesiaca
Zdroj: NASA Earth Observatory

Vo februári pristál na povrchu Mesiaca pristávací modul Odysseus, ktorý hneď po pristátí začal nahrávať rádiové vlny okolo povrchu Mesiaca, informuje portál Colorado University.

Výskumníci to považujú za významný míľnik, pretože pristávací modul čelil niekoľkým technickým problémom, než sa dostal k našej prirodzenej družici. Rádiový experiment ROLSES (Radio wave Observations at the Lunar Surface of the photo Electron Sheath) ale astronómovia vnímajú ako základ rádiovej astronómie na Mesiaci. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Experiment bol navrhnutý na zaznamenávanie celej škály rádiových emisií v blízkosti Mesiaca a v hlbokom vesmíre. Čo sa ale pristávaciemu modulu Odysseus podarilo je niečo výnimočné. Aj napriek ťažkostiam dokázal zaznamenať Zem jedinečným spôsobom.  

“Pozreli sme sa na Zem, ako by to bola exoplanéta. To nám dovolilo prísť na to, ako by vyzerali naše rádiové emisie, ak by prišli od mimozemskej civilizácie žijúcej na blízkej planéte,” vysvetľuje Jack Burns, výskumník, ktorý sa na misii podieľa.  

Odysseus však nie je len tak nejakým pristávacím modulom. Ide o prvú vesmírnu loď postavenú súkromnou spoločnosťou, ktorej sa podarilo mäkké pristátie na Mesiaci, hoci nebolo tak úplne mäkké. Pristávací modul bezpečne dosadol na povrch družice, no počas pristávania sa prevrátil na stranu. Aj tak však ide o monumentálny úspech.  

Vedci vysvetľujú, že počas pristávania nefungoval laserovo navádzaný navigačný systém, preto sa museli operátori spoločnosti Intuitive Machines, ktorá modul postavila, spoľahnúť len na kamery modulu. To predstavuje “hrdinský” úspech a demonštráciu špičkového manévrovania, ako vysvetľuje Burns. 

Vedci vedia, ako môžu „znieť“ inteligentné civilizácie

Prevrátenie modulu však vedcom dovolilo namieriť rádiové antény na Zem a snímať, ako vyzerá naša planéta v tomto spektre. Nehodu vedci považujú za dávku šťastia. Nahrávanie Zeme umožnilo astronautom zistiť, ako vyzerá naša planéta so všetkými rádiovými emisiami, ktoré vydávajú smartfóny, vysielacie veže a iná technológia. Modul počúval našu planétu približne hodinu a pol.  

Vedci predpokladajú, že získané dáta môžeme použiť a hľadať podobné signály vychádzajúce z iných planét. Ak nájdeme zhodu, môžeme nájsť aj iný inteligentný život. V pláne je aj druhý rovnaký experiment. Predpokladá sa, že ten by sa mohol na Mesiac dostať okolo roku 2026.  

V tomto roku sa na Mesiac dostane ešte jeden rádiový experiment. Pristávací modul však tentokrát pristane na odvrátenú stranu Mesiaca, kde naše rádiové emisie nedosiahnu. Odtiaľ misia preskúma jedny z prvých rádiových emisií, ktoré vznikli ešte pred prvými hviezdami, počas temnej éry vesmíru. Tieto emisie nám umožnia lepšie pochopiť, ako sa vesmír vyvíjal počas tohto dôležitého obdobia.  

Americká NASA chce každý rok poslať na Mesiac dva alebo tri pristávacie moduly. Vedci tak získavajú jedinečnú príležitosť vylepšiť vedecké prístroje ak staršie prístroje na Mesiaci nefungujú tak, ako by mali.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre