Vedci v zemskom jadre odhalili niečo, čo môže prepísať učebnice. Toto nikto nečakal
Autori novej štúdie zistili, že vnútorné zemské jadro nie je až také pevné, ako sme si mysleli.
Výskumníci z University of Southern California vo svojej novej práci dokazujú, že sa povrch vnútorného zemského jadra môže meniť.
V rámci práce výskumníci zaznamenali štrukturálne zmeny v blízkosti jadra našej planéty. Už dlho sa diskutuje o tom, či sa vnútorné jadro Zeme mení alebo nie. Väčšina výskumov sa však sústredila na skúmanie jeho rotácie.
“Nechceli sme sa zameriavať na definovanie fyzikálnej povahy vnútorného jadra. Nakoniec sme skončili pri objave toho, že povrch vnútornej časti zemského jadra prechádza štrukturálnymi zmenami. Predpokladáme, že tieto zmeny ovplyvňujú rotáciu tejto zemskej vrstvy a mierne ovplyvňujú dĺžku dňa. Zároveň nám dôkazy naznačujú, že tieto štrukturálne zmeny môžu mať väzby na spomaľovanie rotácie vnútorného jadra,” vyjadril sa John Vidale, jeden z autorov štúdie.
Čo sa deje v strede planéty?
Vnútorné jadro Zeme sa nachádza viac ako 4 800 km pod povrchom planéty. Vnútorné jadro Zeme je pevné a nachádza sa vo vnútri roztaveného vonkajšieho jadra planéty. Dlhú dobu sa predpokladalo, že vnútorné jadro Zeme je pevnou sférou. Nová štúdia ale porovnáva desaťročia dát zo seizmogramov, ktoré naznačujú, že nakoniec nemusí byť vnútorné zemské jadro tak pevné, ako sme si doteraz mysleli.
Dokopy vedci pracovali so 121 opakujúcimi sa zemetraseniami, ktoré pochádzali zo 42 lokalít. Analyzované zemetrasenia sa odohrali medzi rokmi 1991 a 2024. Vďaka týmto dátam výskumníci získali lepšiu predstavu o tom, ako môže skutočne vyzerať vnútorné zemské jadro.
“Spočiatku mi výsledky nedávali zmysel. Postupne sme ale vylepšovali rozlišovacie techniky a tu sa stávalo čoraz jasnejšie, že seizmické vlny reprezentovali dodatočnú fyzikálnu aktivitu vo vnútornom zemskom jadre,” hovorí Vidale.
Zaznamenaná aktivita sa dá najlepšie vysvetliť ako dočasné zmeny v tvare vnútorného jadra. Vedci predpokladajú, že vnútorné jadro prechádza viskóznymi deformáciami a mení svoj tvar na plytkej hranici vnútorného jadra. Autori štúdie vysvetľujú, že roztavené vonkajšie jadro je turbulentné, no vedci ešte nevideli, že by jeho turbulencie ovplyvňovali susedné vnútorné jadro. V rámci novej štúdie dostali vedci po prvýkrát možnosť tento proces pozorovať.
Neprehliadni
Lenže čo nové zistenia môžu predstavovať? Autori štúdie veria, že lepším pochopením procesov, ktoré sa odohrávajú hlboko v útrobách zeme, môžeme lepšie pochopiť magnetické pole Zeme a rôzne ďalšie procesy.
Zemské jadro je stále veľkou záhadou
Ako sme spomínali, jadro Zeme sa skladá z dvoch vrstiev, roztaveného vonkajšieho jadra a “pevného” vnútorného jadra. Vnútorné jadro zodpovedá za vznik magnetosféry, teda magnetického poľa. To nás chráni pred škodlivou radiáciou z vesmíru.
Staršie štúdie dokázali, že zemské jadro rastie nesúmerne, teda nemá pekný guľový tvar, no na jednej strane je väčšie ako na tej druhej. Predchádzajúce výskumy ukázali, že dnes sa už teplota jadra planéty dostala za hranicu topenia železa. Znamená to, že vnútorná časť jadra postupne kryštalizuje. Predpokladá sa, že za rok sa jadro našej planéty zväčší priemere o milimeter, čo znamená, že každú sekundu dochádza ku kryštalizácii približne 8-tisíc ton roztaveného železa. Tuhnutie železa ale nevytvára dokonalú guľu, tvrdia vedci v novej štúdii. Istú anomáliu si všimli vedci aj v roku 1990. Všimli si, že seizmické vlny v jadre prechádzali vnútornou časťou neočakávaným spôsobom. To viedlo k myšlienke, že vnútri našej planéty sa nachádza niečo asymetrické.
Neskoršie výskumy zistili, že východná časť jadra rastie rýchlejšie ako západná. Vedci to prirovnali k roztopenej zmrzline, ktorú sme dali do mrazničky, ktorá ale chladí len na jednej strane. Znamená to, že jedna polovica zmrzliny by stuhla rýchlejšie ako tá druhá. Naše jadro sa ale od zmrzliny líši. Hoci jedna časť jadra tuhne rýchlejšie ako druhá, nehrozí, že by sa naša planéta prevrátila.
Komentáre