Veda a výskum

Vedci v Japonsku dostali zelenú, aby vytvorili prvého ľudsko-zvieracieho hybrida

Japonskí vedci dostali povolenie, aby vytvorili prvého ľudsko-zvieracieho hybrida na svete. Nie je to však tak hrozivé, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Genetická modifikácia je predmetom diskusie nie len laickej verejnosti, ale aj tej odbornej. Z  jedného pohľadu sa môže táto téma zdať, ako „hra na bohov“. Na druhej strane tu máme názor, že nás to ako ľudí môže posunúť dopredu. Portál bgr.com prišiel s  reportom, v ktorom poukazuje na rozhodnutie japonskej vlády, ktorá urobila prvý krok v podobe schválenia vytvorenia ľudských hybridov s zvieratami.

Za myšlienkou vytvorenia ľudských hybridov stojí genetik Hiromitsu Nakauchi a  jeho tím, ktorí chcú používať ľudské bunky na pestovanie orgánov v embryách myši a potkanov. Výsledkom toho bude nakoniec vytvorenie prvých zdokumentovaných hybridov ľudí a zvierat.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie je to tak hrozivé ako to na prvý pohľad vyzerá

Hoci pohľad na prvých „ľudsko-zvieracích“ hybridov môže u mnohých vyvolať zdesenie, tak realita by mala byť iná. Hlodavce nemusia nevyhnutne vyzerať inak, aspoň navonok. Vo vnútri však budú mať bunky ľudských orgánov.

Cieľom výskumu je zdokonalenie procesov pestovania ľudských orgánov. Vedci dúfajú, že dokážu použiť kmeňové bunky na podnietenie vhodných zvierat, aby pestovali určité ľudské orgány namiesto vlastných. Výsledkom ich práce na konci dňa by malo byť to, že orgány by sa mohli týmto spôsobom pestovať a neskôr distribuovať medzi pacientov  namiesto toho, aby pacienti čakali mesiace, a v niektorých prípadoch roky na čakacích zoznamoch, kým sa nájde pre nich vhodný darca.

Hoci táto téma bez pochyby vyvoláva viacero etických otázok, tak aj napriek tomu vedci začali správne, požiadali úrady o  povolenia, a otvorili svoje dvere úradníkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close