SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci uvažujú o bizarnej zložke stavebného materiálu, ktorá by mohla byť použitá na stavbu mesačnej základne

Vedci momentálne hľadajú spôsob, ako využiť materiály, dostupné na Mesiaci, na postavenie prvej základňe. Jednou z látok by mohol byť aj moč.

Ak chce ľudstvo založiť na Mesiaci kolóniu, čo sa v súčasnosti plánuje, potrebujeme v niečom bývať. Malé pristávacie moduly boli vhodné na krátky čas počas misií Apollo, no z dlhodobejšieho hľadiska musíme nájsť niečo, čo dokáže vydržať. Na tému upozorňuje portál  sciencealert.com

Keďže preprava stavebných materiálov zo Zeme na Mesiac je nesmierne nákladná záležitosť, vesmírne agentúry hľadajú materiály, ktoré by mohli využiť priamo na mieste. Jeden z nich by mohol byť ľudský moč. Presnejšie močovina by mohla byť použitá na zmäkčenie betónu, ktorý slúži na stavbu mesačných stavieb, ktoré by sa vďaka nej stali menej krehké a viac ohybné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na vytvorenie geopolymérového betónu sa dá použiť všetko, čo sa na povrchu Mesiaca nachádza. Ide o regolit a vodu, ktorú vieme nájsť v ľade. Navyše sme sa v štúdií dozvedeli, že sa dá využiť aj odpadová látka, konkrétne moč posádky mesačnej základne. Dvoma hlavnými zložkami tejto látky sú voda a močovina, ktorá umožňuje rozloženie vodíkových pút a tým pádom znižuje viskozitu mnohých vodných zmesí,“ vyjadril sa vedec Ramón Pamies.

Hľadanie vhodných materiálov

Vedci na Zemi už teraz podnikajú experimenty, ktoré by im pomohli určiť z akých materiálov by sa dala postaviť dobrá mesačná základňa. Existuje ale niekoľko vecí, ktoré treba brať do úvahy. Prvou je, že teploty na Mesiaci dosahujú až 120 °C počas dňa a v noci klesajú až na -130 °C. Stavebný materiál musí preto vedieť vydržať drastické teplotné zmeny, zatiaľ čo interiér ostane izolovaný.

Bez atmosféry je povrch Mesiaca vystavený veľkému množstvu radiácie. Absencia atmosféry taktiež nezastaví drobné kúsky skál, ktoré vo forme meteoritov dopadajú na mesačný povrch. Vedci odhadujú, že za deň zhorí v zemskej atmosfére okolo 44-tisíc kilogramov meteorického materiálu. To znamená istú hrozbu aj pre Mesiac.

Vedci momentálne testujú vlastnosti močoviny na stavebný materiál a výsledky sú viac než pozitívne. Materiály s močovinou boli dosť mäkké na to, aby sa dala z nich postaviť štruktúra bez výraznej deformácie a krátko na to boli schopné uniesť ťažké náklady.

Je jasné, že vedcov čaká ešte mnoho testovania, no podľa nich je dokonca možné, že sa bude dať použiť „moč priamo zo zdroja“ bez toho, aby bolo potrebné močovinu oddeliť od zvyšku kvapaliny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close