SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci tvrdia, že dokážu predpovedať dĺžku života vďaka krvi s 80% úspešnosťou

Vedci prišli s výskumom, v ktorom tvrdia, že sú schopní predpovedať pomocou krvných testov či budete žiť najbližších 5 až 10 rokov.

Vedci tvrdia, že jednoduchým krvným testom dokážu predpovedať, koľko života človeku ešte zostáva. Krvné testy sú najpravdepodobnejším zdrojom týchto informácií, pretože je ľahké získať vzorky krvi a laboratória poskytujú vhodné podmienky na ich testovanie a výskum.

Kľúčom má byť naša krv

Výsledky výskumu boli zverejnené v  dokumente pod názvom Nature Communications, ktorý bol vedený tímom Jorisoma Deelena, postgraduáleho výskumníka v Inštitúte Maxa Plancka pre biológiu starnutia a P. Eline Slagbooma, vedúceho molekulárnej epidemiológie na Leiden University Medical Center. Výskumníci sú presvedčení, že krvný test môže jedného dňa dokázať predpovedať, či bude niekto pravdepodobne žiť ďalších 5 alebo 10 rokov. Autori vysvetľujú, že by to lekárom pomohlo pri prijímaní dôležitých rozhodnutí o liečbe a boli by schopní zistiť, či je starší dospelý človek dostatočne zdravý na to, aby podstúpil operáciu alebo by mohli identifikovať tých, ktorí najviac potrebujú lekársky zásah.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
skumavka
Zdroj: flickr.com (tnssofre)

Vedci dlhoročným testovaním dospeli k prekvapivým záverom

Vedci skúmali skupinu s viac ako 44 000 zdravými pacientmi a ich krvný test slúžil pri odhadovaní rizika úmrtnosti v priebehu 5 až 10 rokov s presnosťou okolo 80%. Pacienti boli vo veku od 18 do 109 rokov a  poskytovali svoje vzorky krvi, pričom si sledovali svoje zdravotné udalosti po dobu 16 rokov.

Výskumníci pôvodne analyzovali skupinu až 226 markerov (pozn. redakcie: marker je sekvencia DNA), ktorú neskôr zúžili na 14 markerov, o ktorých sa domnievali, že môžu celkom presne poskytnúť obraz o zdravotnom riziku každej jednej osoby v priebehu ďalších 5 až 10 rokov. K takémuto záveru dospeli porovnaním tých, ktorí zomreli počas štúdie, s tými, ktorí ostali nažive a identifikáciou látok v ich krvi, ktoré sa líšili v štatisticky významnom množstve. Prepojenie medzi konečnými 14 faktormi a úmrtnosťou zostalo silné aj potom, čo vedci zohľadnili faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku života ako je aktuálny vek či pohlavie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close