SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci skúmali telá astronautov: Vieme, ako vesmír vplýva na kosti. Následky môžu byť nezvratné!

V znepokojivej štúdii vedci skúmali telá astronautov, ktorí vo vesmíre strávili viac ako šesť mesiacov.

Mesiace strávené vo vesmíre môžu mať výrazný dopad na telá astronautov, varuje nová štúdia,publikovaná v Scientific Reports. Misie trvajúce šesť a viac mesiacov majú dopad na oslabnutie kostí rovnajúci sa dvadsiatim rokom starnutia, informuje Science News.

V štúdii sa píše, že po návrate na Zem sa kosti začnú vracať „do poriadku“, no rok strávený na planéte vráti kostiam len polovicu ich sily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kosti sú živým orgánom. Sú aktívne a neustále sa pretvárajú, no bez gravitácie strácajú svoju pevnosť,“ vysvetľuje Leigh Gabel, vedkyňa z University of Calgary a vedúca štúdie.

Vo svojej práci skúmala Gabel spolu so svojim tímom 17 astronautov s priemerným vekom 47. Do pokusu boli zapojení 14 astronauti a 3 astronautky. Astronauti strávili vo vesmíre od 4 do 7 mesiacov. Následne vedci preskúmali mikroarchitektúru kostí pomocou periférnej kvantitatívnej výpočtovej tomografie. Pomocou tejto metódy dokázali pozorovať kostné štruktúry tenšie ako ľudský vlas.

Vedci skúmali holennú a vretennú kosť pred cestou do vesmíru, po návrate na Zem, po šiestich mesiacoch a po roku po výlete do vesmíru. Vo výskume sa zamerali na pevnosť a hustotu kostí. Astronauti, ktorí vo vesmíre ostali menej ako pol roka, dokázali získať späť stratenú pevnosť kostí po roku po lete do vesmíru. Tí, ktorí ostali vo vesmíre dlhšie už pôvodnú pevnosť späť nezískali.

Je možné astronautov chrániť?

Autori štúdie tvrdia, že cviky so závažiami môžu pomôcť zvrátiť proces straty hustoty kostí.

„Naše kosti sa skladajú z rôznych malých štruktúr, prispievajúcich k ich celkovej pevnosti. Ak tieto štruktúry zmiznú, späť ich už nevrátime, no môžeme pomôcť spevniť tie, ktoré ostali,“ vysvetľuje Steven Boyd, spoluautor štúdie.

Pretrvávajúce štruktúry v kosti sa po návrate na Zem spevnili, píšu vedci vo svojej práci. Štúdia zároveň varuje aj pred dlhšími misiami vo vesmíre, ktoré povedú k ešte väčšej strate pevnosti kostí a predstavujú väčší problém pri zotavovaní sa. Problém by mohol nastať napríklad pri ceste na Mars, ktorá by mala trvať najmenej dva roky. Okrem cvičenia vedci tvrdia, že vesmírne agentúry by mali vziať do úvahy aj iné metódy, ako ochrániť kosti astronautov.

Samozrejme majú na mysli správnu výživu, ktorá by znížila absorpciu kostí a zvýšila by kostnú tvorbu. Nestačí však len jedno riešenie. Vesmírne agentúry budú s najväčšou pravdepodobnosťou musieť nájsť ten správny „koktejl“ opatrení, ktoré by pomohli astronautom počas dlhých pobytov vo vesmíre.

V ďalších krokoch sa autori štúdie pokúsia zistiť, aký dopad na človeka má ešte dlhší pobyt vo vesmíre. Zúčastnia sa aj pripravovaného projektu NASA, s cieľom zistiť, aký dopad má na ľudské telo rok strávený vo vesmíre. Autori štúdie dúfajú, že po určitej dobe sa ľudské telo zastaví a nebude dochádzať k ďalšej strate pevnosti kostí.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close