Vedci skúmajú záhadnú búrku na Neptúne, ktorá sa otočila a unikla tak svojmu koncu

Za 30 rokov pozorovaní vedci nenašli žiaden podobný prípad

Neptún
Planéta Npetún z pohľadu teleskopu VLT. Zdroj: NASA, ESO/P. Weilbacher (AIP)

V roku 2018 bola objavená v atmosfére Neptúnu búrka, ktorá mala namierené do oblasti rovníka. Ide o región, kde podobné búrky zanikajú, kvôli turbulentnej atmosfére, píše portál IFLScience. Táto jedna búrka však prekvapila všetkých astronómov.

Vyzerá to tak, že búrke sa ešte nechce „odísť zo sveta.“ Pozorovania totiž ukazujú, že sa otočila a opäť mieri na sever. Za posledných 30 rokov Hubblov vesmírny ďalekohľad pozoroval štyri podobné tmavé škvrny, no ani jedna z nich svoj kurz nezmenila. Táto to dokázala vďaka tomu, že sa zbavila jednej svojej časti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ide o fascinujúci objav, ktorý ešte nikdy nebol zaznamenaný, aj keď ho predpovedajú počítačové simulácie. Väčšina búrok sa dostane do rovníkovej oblasti a zmizne,“ vyjadril sa hlavný výskumník, Michael H. Wong.

Úplná záhada

Ako už bolo písané, táto nová škvrna sa rozdelila na dve. Pôvodná škvrna má priemer cez 7-tisíc km a „temná škvrna junior,“ ako ju vedci nazývajú, má priemer 6,3-tisíc km. Obe búrky čerpajú energiu vďaka coriolisovej sile. Tá vzniká vďaka rotácii planéty. Atmosféra planéty je ovplyvnená touto rotáciou a preto vznikajú masívne búrky.

Coriolisova sila je najslabšia v oblasti rovníka, preto v tomto regióne strácajú búrky energiu a postupne miznú. Pre vedcov je preto rozdelenie novej búrky záhadou. Spočiatku si mysleli, že sa pôvodná búrka rozdelila, no objavujú sa aj iné teórie.

Vedci sa domnievajú, že menšia z dvojice búrok mohla vzniknúť v oblasti rovníka a nie tým, že sa oddelila od tej väčšej. Momentálne však nevedia dokázať, či sú obe búrky príbuzné, alebo nie. V súčasnom štádiu je to pre vedcov úplná záhada.

„Pozorovali sme, že väčšia búrka sa zastavila a začala sa hýbať smerom na sever. Možno po oddelení menšieho fragmentu, ktorý dokázal jej pohyb zastaviť,“ dodáva Wong.

Vedci pracujú na objasnení tejto záhady. Ich výsledky boli prezentované na stretnutí American Geophysical Union a výskumníci ďalej analyzujú dostupné dáta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre