SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci sa pozreli, ako mladí ľudia hľadali pomoc na sociálnych sieťach a akú dostali väčšinou odpoveď

Sociálne siete majú ľudí spájať, no zároveň na nás majú aj negatívny dopad. Prvá štúdia svojho druhu preskúmala ako mladí o pomoc požiadajú aj aké reakcie dostanú.

Instagram sa dnes považuje za jednu z najpopulárnejších sociálnych sietí, hlavne čo sa týka mladých ľudí od 13 do 21 rokov. Zároveň však v posledných rokoch niekoľko nezávislých štúdii potvrdilo, že táto platforma môže mať na najmladších negatívny dopad.

Táto sociálna sieť, ako aj mnohé iné, vznikla aby spájala ľudí s podobnými záujmami. Druhou stranou mince je však jej negatívny dopad na vývoj mentálnych porúch a porúch príjmu potravy, a to hlavne u dievčat v pubertálnom veku. V rámci nového výskumu vedci z Drexel University v spolupráci s Vanderbilt University zisťovali, čím si môžu prejsť mladí ľudia, ktorí cez túto platformu hľadajú pomoc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia analyzovala súkromné správy medzi užívateľmi, ktorí cez ne hľadali pomoc u svojich rovesníkov. Jej cieľom bolo lepšie pochopiť, akým spôsobom mladí hľadajú podporu a pomoc na sociálnych sieťach. Výskum podobného druhu je mimoriadne náročný aj z hľadiska toho, aké implikácie má na ochranu súkromia užívateľov. Práve preto nebolo vytvorených veľa vedeckých prác, ktoré by sa touto témou zaoberali.

Pritom ide o dôležitú sféru výskumu. Vieme, že každý človek je jedinečný a obzvlášť mladí ľudia môžu komunikovať spôsobom, ktorému tak úplne nerozumieme. Rovnako môže táto skupina žiadať o pomoc spôsobmi, ktoré ľahko prehliadneme.

„Naša práca je prvou svojho druhu, ktorá ponúka pohľad do konverzácií mladých ľudí. Chceli sme vytvoriť základy, ktoré by platforma mohla použiť na pomoc užívateľom, ktorí to potrebujú,“ tvrdí Afsaneh Razi, jeden z autorov štúdie.

Základom štúdie bolo zistiť ako mladí ľudia začínajú konverzáciu s rovesníkmi v prípadoch, kedy chcú požiadať o podporu, no zároveň sledovali aj to, aký druh podpory sa ku nim nakoniec dostal.

Výsledky štúdie poukázali na to, že mladí ľudia častejšie zdieľajú s rovesníkmi svoje negatívne skúsenosti. V tomto prípade môže ísť o ventilovanie každodenných stresov až po zdôverenie sa s vážnymi mentálnymi problémami. O svojich ťažkostiach sa zhovárajú online so svojimi priateľmi alebo aj ľuďmi, ktorých spoznali na Instagrame alebo iných sociálnych sieťach.

Ak už sa mládež s problémami zdôverila, v drvivej väčšine prípadov sa dočkali pozitívnej a podpornej reakcie. Zároveň sa ale výnimočne objavila sada okolností, ktorá viedla k negatívnej odpovedi.

Mladí ľudia zdieľajú svoje problémy

Výskumníci získali dáta od 189 dobrovoľníkov vo vekovom rozmedzí od 13 do 21 rokov. S výskumníkmi zdieľali správy za obdobie najmenej troch mesiacov. Dokopy vedci analyzovali 7-miliónov správ. Z tých sa im podarilo vyčleniť 82 relevantných konverzácií, ktoré obsahovali jasnú žiadosť o pomoc. Žiadosti o pomoc sa týkali väčšinou obáv o duševné zdravie, problémov vo vzťahoch, každodenných problémoch či istej formy zneužívania.

Len pár konverzácií začalo priamou prosbou o pomoc. 94% konverzácií začalo ako nezáväzný rozhovor a 74% začalo ako osobný rozhovor, ktorý sa neskôr vyvinul v žiadosť o pomoc. Ako sme už naznačili, vo väčšine prípadov sa mladistvým pomoc dostala, či už v podobe milých slov alebo poskytnutím užitočných rád.

„Vo väčšine prípadov oslovení poskytli pomoc v podobe vlastných zážitkov a užitočných rád. Zároveň sa častokrát objavovali aj milé slová, ktoré mali pomôcť trápiacemu sa rovesníkovi pozdvihnúť sebavedomie,“ tvrdí Jina Huh-Yoo, spoluautorka štúdie.

Zároveň sme naznačili aj malé množstvo prípadov, kedy oslovený človek pomoc neponúkol. Tých bolo síce málo, no všetky sa vyznačovali vzorcom, ktorý môže byť dôležitý. Pomoc človek neponúkol ak sa necítil v pozícii kedy by mohol poskytnúť akúkoľvek formu mentálnej či emocionálnej podpory. Ďalším prípadom bolo, ak medzi konverzujúcimi stranami existovala nerovnováha vo vzájomnej podpore. Autori štúdie vnímajú dôležitosť týchto situácií a v nasledujúcich štúdiách sa zamerajú práve na prípady, kedy oslovená strana pomoc neposkytla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close