Vedci sa dozvedajú viac o najzvláštnejších regiónoch v zemskom plášti: Za miliardu rokov sa zmenili na nepoznanie

V hlbinách Zeme sa nachádzajú dva regióny, dosahujúce veľkosť celého kontinentu. Čo o nich vieme?

Vedci sa dozvedajú viac o najzvláštnejšch regiónoch v hlbinách Zeme
Zdroj: YouTube (CEED Outreach)

V hlbinách našej planéty vo vrstve medzi zemskou kôrou a horúcim jadrom sa nachádzajú dva zvláštne regióny, o ktorých toho geológovia veľa nevedia. Jeden leží pod Afrikou, druhý pod Tichým oceánom a oba majú veľkosť celého kontinentu.

Odborne sa tieto regióny nazývajú Veľké provincie s nízkou šmykovou rýchlosťou, alebo aj skrátene LLSVP. Objavené boli prostredníctvom seizmických vĺn, ktoré zároveň odhalili ich zložité tvary. To kedy vznikli, ako vznikli a prečo je ich tvar komplikovaný je zahalené rúškom tajomstva. Portál The Conversation píše že by mohlo ísť o stúpajúce stĺpy horúcej skaly označujúce sa ako hlboké plášťové chocholy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plášťové chocholy pomaly stúpajú smerom k zemskému povrchu a keď preniknú cez kôru, môžu spustiť obrovské sopečné erupcie. Zároveň a predpokladá že tieto regióny môžu kontrolovať erupcie určitého druhu horniny s názvom kimberlit. Prostredníctvom tohto procesu sa diamanty dostávajú z hlbín planéty na povrch.

V novej štúdii sa vedci bližšie pozreli na regióny LLSVP prostredníctvom simulácie modelujúcej miliardu rokov vývoja planéty. Simulácia ukázala, že tieto regióny sa spájajú a rozdeľujú, podobne ako naše kontinenty. Práca zároveň ponúka viac informácií o tom, ako sa regióny LLSVP menili na dlhej časovej osi.

Ako vznikli regióny LLSVP?

Pohyb týchto zvláštnych regiónov vedci spájajú s pohybom tektonických platní. V tomto smere sa však objavujú dve protichodné teórie: Jedna skupina vedcov sa domnieva, že LLSVP regióny sú akosi ukotvené a naprieč miliardami rokov vývoja ostali relatívne na tom istom mieste. Túto teóriu ale podrýva fakt, že tektonické platne a plášťové chocholy sa postupom času menili. Rovnako je známe, že sa mení aj tvar regiónov LLSVP.

Nový výskum sa na problematiku pozerá z iného uhla. Aj simulácie naznačujú, že sa mohli postupom času tvar a poloha LLSVP regiónov drasticky meniť. V Rakúsku sa nachádza Národná výpočtová infraštruktúra, pomocou ktorej dokázali vedci zmapovať zmeny zemského plášťa v časovom rozmedzí miliardy rokov.

Oba regióny LLSVP majú tvar „bublín“. Tie sa môžu postupom času spájať tak, že vytvoria „superbublinu“ a následne sa postupom času rozdeliť. Región pod Africkým kontinentom sa podľa simulácie mohol vytvoriť len pred 60-miliónmi rokov, zatiaľ čo druhý región existoval desaťkrát dlhšie.

Hoci nová štúdia prináša do tejto pretrvávajúcej záhady viac informácií, existuje ešte veľa neznámych, s ktorými sa musia vedci do budúcna popasovať. Hoci je známe, že regióny LLSVP môžu byť hustejšie, ako zemský plášť, v ktorom sa nachádzajú, ich zloženie ostáva stále záhadou. Jednou z možností je, že regióny vznikli oddelením jedného typu materiálu od zvyšku zemského plášťa v dobe, kedy sa naša planéta ešte len formovala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre