Vedci rozlúskli záhadu, kam zmizol obrovský kus zemskej kôry

Výskumníci skúmali kolíziu dvoch kontinentov, ktorá začala pred 60-miliónmi rokov. Tu sa stretli so zarážajúcim problémom.

Pred približne 60-miliónmi rokov sa zrazili dva kontinenty, Eurázia a India. Táto kolízia vytvorila Himaláje a ešte stále, hoci mimoriadne pomaly, prebieha. V rámci štúdie výskumníci z University of Chicago vypočítali množstvo kontinentálnej kôry pred a po zrážke.

Ich štúdia priniesla mimoriadne presné odhady, no zároveň aj jednu záhadu. Ako uvádzajú vo svojej práci, výskum prišiel na to, že chýba približne polovica hmoty, ktorá pred 60-miliónmi rokov existovala. Výsledky vedcov prekvapili, no takmer okamžite začali pracovať na vysvetlení. Prešli niekoľkými možnými vysvetleniami, no ani jedno neprinieslo uspokojivú odpoveď.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nakoniec ale zhodnotili, že tak obrovské množstvo pevniny mohlo zmiznúť jedine tak, že sa ponorilo do zemského plášťa. Problém je, že nikto neveril, že by bol tento proces možný na tak obrovskej škále.

„Jedno zo základných pravidiel, ktoré nás pri štúdie geológie učia je, že kontinentálna kôra pláva na zemskom plášti a nemôže klesnúť hlbšie. Toto pravidlo sme museli kvôli štúdii vyhodiť von oknom,“ vysvetľuje jedna z autoriek štúdie, Miquela Ingalls.

Oceánska kôra sa môže ponoriť do zemského plášťa, kde sa nakoniec roztaví a zmieša s materiálom. Kontinentálna kôra však nie je dostatočne hustá. Predpokladalo sa, že ak by sa aj ponorila do plášťa, opäť by „vyskočila“ hore. Štúdia však objavila, že podstatná časť kontinentálnej kôry chýba. Keď všetky ostatné teórie zlyhali, jedine kde musela ísť je zemský plášť.

Množstvo prepočtov

Výskumníci však nevyhadzujú dlho zaužívanú teóriu von oknom len tak. Počas svojej práce niekoľkokrát starostlivo prepočítali množstvá kôry pred a po zrážke dvoch kontinentov. Zároveň hľadali množstvo spôsobov, ako by sa mohla hmota po kolízii rozlúčiť.

„Predchádzajúce práce sa pokúšali donútiť simuláciu, aby ukázala správne výsledky. V tomto prípade sa však len pokúšali o to, aby sa systém zhodoval s našou predstavou o tom, ako by mala tektonika fungovať,“ tvrdí Ingalls.

Vo svojej štúdii sa však Ingalls pozrela na problém trochu inak. Spolu s vedeckým tímom odložili všetky domnienky bokom a ešte raz sa pozreli na situáciu. V rámci svojej štúdie pracovali s dátami, ktoré vedci získali v rozmedzí 20 rokov.

Nech sa však na problém pozerali akokoľvek, stále chýbala polovica hmoty, ktorá pred kolíziou existovala.

„Ak sme zvážili všetky riešenia a nevychádzajú, potom mohla polovica kontinentálnej kôry zmiznúť jedine v plášti,“ konštatuje Ingalls.

Štúdia teda naznačuje, že aj kontinentálna kôra sa môže ponoriť do plášťa, kde sa následne recykluje. Na základe tohto objavu vedci mohli vysvetliť aj iné zvláštne geochemické procesy. Keďže kolízia kontinentálnych platní stále prebieha, rovnako prebieha aj ponáranie kontinentálnej kôry do zemského plášťa. Tým sa do plášťa primiešajú prvky z kôry, čo môže vysvetliť zvláštne zloženie napríklad sopečného materiálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre