Veda a výskumVesmír

Vedci rozlúskli 60-ročnú kozmickú záhadu: Ako vznikajú najjasnejšie a najenergickejšie objekty vo vesmíre?

Kvazary považujeme za najextrémnejšie kozmické fenomény, aké vieme nájsť. Ako ale dokážu vylúčiť energiu triliónov hviezd?

Kvázihviezdne rádiové zdroje, resp. skrátene kvazary, astronómovia považujú za najjasnejšie a najenergickejšie objekty vo vesmíre. Po prvýkrát ich objavili pred 60 rokmi a dodnes ostávajú veľkou záhadou.

Astronómovia sa snažia pochopiť, ako môžu objekty o veľkosti Slnečnej sústavy vyžarovať energiu rovnajúcu sa triliónom hviezd. V rámci novej štúdie vedci z University of Sheffield zistili, že kvazary vznikajú počas kolízie dvoch alebo viacerých galaxií. V jadre väčšiny galaxií sa totiž nachádza supermasívna čierna diera a obrovské množstvo plynu, ktoré sa ale drží v bezpečnej vzdialenosti od čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Štúdia poskytla významný krok vpred v našom chápaní toho, ako sa tieto najjasnejšie a najenergickejšie objekty spúšťajú a čo ich poháňa.“, prízvukujú význam objavu astronómovia.

Ak sa nájdu dve galaxie na kolíznom kurze, v hre je obrovské množstvo rôznych síl. Tie môžu presunúť plyn z jadra galaxie bližšie k čiernej diere. Tá začne plyn pohlcovať, no tesne predtým sa uvoľní obrovské množstvo energie vo forme radiácie. Tým vzniká neuveriteľne jasný objekt, ktorý označujeme ako kvazar.

Keď kvazar vznikne, pocíti to celá galaxia. V niektorých prípadoch môže aktívna supermasívna čierna diera vytlačiť z galaxie všetok plyn, čím zastaví tvorbu nových hviezd na niekoľko miliárd rokov.  Nová štúdia sa lepšie pozrela na kvazary a astronómovia detailne preskúmali 48 kvazarov a viac ako 100 normálnych galaxií. Výsledky štúdie naznačujú, že kvazary majú až trojnásobne vyššiu šancu vzniknúť v galaxii, ktorá sa nachádza v procese zlučovania s inou galaxiou.

„Kvazary sú jedny z najextrémnejších fenoménov vo vesmíre a pravdepodobne ukazujú budúcnosť Mliečnej dráhy. Naša galaxia sa momentálne nachádza na kolíznom kurze s Andromedou a predpokladáme, že k zrážke dôjde o približne 5-miliárd rokov. Fascinuje nás sledovať, čo sa môže udiať, no zároveň nás teší, že aspoň nateraz ostávame mimo podobných udalostí,“ vyjadril sa profesor Clive Tadhunter, jeden z autorov štúdie.

Tieto objekty sú pre astronómov mimoriadne dôležité. Kvazary žiaria mimoriadne jasne a preto si ich možno všimnúť aj naprieč obrovskými kozmickými vzdialenosťami. Vedcom ponúkajú pohľad do minulosti na jedny z prvých epoch evolúcie vesmír. Astronómovia sa totiž pokúšajú pochopiť ako vznikali prvé hviezdy a galaxie vo vesmíre. K zodpovedaniu týchto otázok im pomôže aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Ten dokáže zachytiť svetlo kvazarov, ktoré vznikli pred takmer 13-miliardami rokov.

Štúdia kvazarov pokračuje

Astronómom sa začiatkom tohto mesiaca podaril ďalší významný objav v oblasti kvazarov, ktorý opisujú ako „objavenie ihly v kope sena“. Tým objavom je duálny kvazar, teda galaktické jadro, v ktorom sa nachádzajú dve aktívne supermasívne čierne diery. Tento nález nie je až tak vzácny, pretože duálnych kvazarov astronómovia objavili už niekoľko. Výnimočným je ale to, že tieto kvazary vznikli približne tri miliardy rokov po Veľkom tresku.

Prekvapilo ich ale aj to, že sa kvazary nachádzali v „jednej“ galaxii, a to len 10-tisíc svetelných rokov od seba. Veľa duálnych kvazarov existuje v štruktúrach, v ktorých možno ešte stále jasne rozlíšiť dve zlučujúce sa galaxie. V tomto prípade ale objavili jednu obrovskú eliptickú galaxiu.

„Hľadať pár supermasívnych čiernych dier tak blízko pri sebe v dobe kozmického poludnia je doslova ako hľadať ihlu v kope sena. Problém je, že väčšina párov čiernych dier sú tak blízko pri sebe, že nedokážeme tieto objekty od seba odlíšiť,“ vysvetľujú autori štúdie, ktorí kvazary objavili.

Astronómovia v objavovaní kvazarov pokračujú aj naďalej a veria, že ďalšie objavy poodhalia záhadu týchto extrémnych kozmických objektov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close