SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci prišli s novou teóriou o pôvode vody na Zemi. Našli konečne definitívnu odpoveď?!

Ako vznikla voda na našej planéte je otázka, ktorá zatiaľ nemá jasnú odpoveď. Nová teória však ponúka sľubný model, ktorý nám ju pomôže nájsť aj za hranicami sústavy.

Naša planéta je unikátom nielen v našej Slnečnej sústave, no podľa toho čo vieme, tak aj vo vesmíre, aspoň zatiaľ. Hoci astronómovia stále pátrajú po svetoch, ktoré by mohli mať na povrchu vodu rovnako ako Zem, zatiaľ nedokážeme nič s istotou potvrdiť. Medzičasom vedci skúmajú, ako sa mohla voda dostať na našu planétu.

Hoci toho o Zemi vieme veľmi veľa, niektoré veci stále ostávajú zakryté rúškom tajomstva. Zatiaľ nemáme úplne jasno v tom, ako vznikol život na našej planéte, no rovnako nevieme, odkiaľ sa u nás vzala voda. V rámci novej štúdie vedci z Carnegie Science zistili, že voda mohla vzniknúť interakciami atmosfér bohatých na vodík a oceánmi magmy, ktoré sa stretli pri formovaní Zeme a kolíziách drobných zárodkov planét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetko čo veda vie o vzniku sústav vie z toho, čo dokázala zistiť o vzniku tej našej. Podľa teórie planéty vznikajú z protoplanetárneho disku hviezdy, obrovského prstenca hmoty, ktorý okolo nej obieha. V tomto disku sa vplyvom rôznych síl začnú zhlukovať drobné čiastočky plynu a prachu, čím vznikajú väčšie čiastočky. Tie pokračujú v spájaní sa, dokým nevzniknú takzvané protoplanéty, teda zárodky planét. Tie sa zlučujú ďalej, až kým nevzniknú planéty.

Nedávne výskumy v evolúcii exoplanét však vedcom ukázali, že aj mladé planéty, ktoré sú v podstate stále ešte žeravým guľami magmy, môžu mať svoju atmosféru. Tá sa skladá prevažne z molekulárneho vodíku.

„Pokroky v tomto smere nám ukazujú, že je celkom bežné, aby mala ešte stále roztavená planéta atmosféru počas prvých miliónov rokov svojej evolúcie. Nakoniec sa tieto vodíkové atmosféry rozplynú, no nechajú po sebe odkaz v kompozícii planéty,“ tvrdí Anat Shahar, jeden z autorov štúdie.

Na základe tohto poznatku výskumníci vytvorili model, ktorý simuloval formáciu a evolúciu Zeme. Zistili, že interakcia medzi oceánom magmy na povrchu a vodíkovou atmosférou mohla viesť k vytvoreniu niekoľkých špecifických znakov, ktoré sú pre Zem typické. Jedným zo znakov je aj relatívne veľké množstvo vody.

Ako vzniká voda na planétach?

Simulácia ukázala, že veľké množstvo vodíka z atmosféry preniklo do jadra planéty. Počas toho došlo k oxidácii zemského plášťa a vzniku veľkého množstva vody.

Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že počas formácie Zeme sa s ňou zrazilo niekoľko menších telies. Tie však mohli byť úplne suché. Len interakcie medzi molekulárnym vodíkom a magmou by vytvorili množstvá vody, no tým vedci nechcú vylúčiť možnosť, že sme túto látku získali aj z iných zdrojov. Tvrdia len to, že nepotrebujeme špeciálne teórie na to, aby sme vysvetlili, odkiaľ Zem získala svoju vodu.

„Náš výskum predstavuje len jednu verziu toho, ako sa Zem vyvíjala a ako získala svoju vodu. Táto verzia by však mohla objasniť evolúciu bežných exoplanét, ktoré nachádzame vo vzdialených sústavách. Ide o planéty, ktoré spadajú do kategórie takzvaných super-Zemí,“ vysvetľuje Shahar.

Super-Zeme sú najrozšírenejším typom exoplanét v Mliečnej dráhe a táto teória by nám mohla pomôcť pochopiť ako vznikli a či by mohli mať na povrchu vodu rovnako ako naša planéta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close