SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prichádzajú s novou metódou, ktorá im má pomôcť odhaliť mimozemský život

Určité chemické látky dokážu prezradiť prítomnosť života na planéte

Existuje život na iných planétach? Astronómovia sa v súčasnosti pokúšajú túto otázku zodpovedať niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je aj analýza svetla, ktoré sa odráža od atmosféry planéty.

Svetlo, ktoré vychádza z domovskej hviezdy, okolo ktorej planéta obieha, sa stretne s jej atmosférou a z toho dokážu vedci zistiť, aké plyny sa v nej nachádzajú. Ak by sa vedcom podarilo objaviť kyslík, metán, alebo ozón, mohlo by to znamenať prítomnosť živých organizmov. Na odhalenie týchto biologických stôp vytvoril tím vedcov z EPFL a Tor Vergata University štatistický model, ktorý by pomohol astronómom výsledky interpretovať. Píše o tom portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Doteraz bolo objavených viac ako 4-tisíc exoplanét a zoznam sa neustále rozširuje. V priemere sa identifikuje nová exoplanéta každé dva, alebo tri dni. Okolo 200 planét z objavených štyroch tisíc sú kamenné svety, podobné ako Zem. Lenže to nie je jediným parametrom na to, aby sa dala planéta považovať za obývateľnú. Dôležitá je prítomnosť tekutej vody a vzdialenosť planéty od hviezdy. Pomocou týchto špecifikácií sa snažia vedci zúžiť okruh vhodných kandidátov.

Pravdepodobnosť vzniku života?

V nasledujúcich rokoch sa stane plynná spektroskopia čoraz výraznejším prvkom modernej astronómie. Pomocou nej budú môcť vedci získať presnejšie informácie o chemickom zložení exoplanetárnej atmosféry. Niektoré výskumné programy sa už týmto smerom vydali, napríklad satelit CHEOPS, ktorý sa dostal na obežnú dráhu v decembri 2019. V októbri budúceho roka budeme môcť vidieť aj štart nového teleskopu, ktorým je teleskop Jamesa Webba.

Problém, ktorému vedci čelia, je, čo ak objavia iba jednu biologickú stopu? Čo ak neobjavia žiadne? Ako v tomto prípade interpretovať výsledky výskumu? Tradične sa pozeráme na mimozemský život podľa podmienok, za akých sa vyvíjal život u nás na Zemi. Nová metóda pátrania po mimozemskom živote sa bude opierať o to, koľko planét v našej galaxií môže podporovať istú formu života. Nový model berie do úvahy počet hviezd, podobných Slnku, v našej galaxií, a počet skalnatých planét vo vhodnej vzdialenosti. Následne pomocou týchto údajov vypočíta pravdepodobnosť života v našej galaxii, na základe toho, koľko biologických stôp sa vedcom podarí vo vesmíre odhaliť.

Tím vedcov odhalil, že ak sa vo vesmíre objaví čo i len jedna biologická stopa, môžeme predpokladať s viac ako 95% pravdepodobnosťou, že sa v našej galaxii nachádza viac ako 100-tisíc planét, ktoré sú obývané. Na druhú stranu, ak sa nenájdu žiadne biologické stopy, nedá sa vylúčiť, že v Mliečnej dráhe neexistuje nejaká úplne odlišná forma života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close