Vedci prekonali hranice možného. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X po prvýkrát vytvoril ióny hélia-3!

Výskumníci hlásia obrovský prelomový úspech v oblasti jadrovej fúzie, ktorý sa ešte nikomu nepodaril.

jadrova fuzia tokamak
Zdroj: Marko Aliaksandr / Shutterstock.com

Výskumníci z Julich Forschungszentrum hlásia obrovský úspech v jadrovej fúzii. Ich fúzny reaktor Wendelstein 7-X, najväčší fúzny reaktor typu stellarator na svete, po prvýkrát generoval vysokoenergetické ióny hélia-3 pomocou iónového cyklotrónneho rezonančného ohrevu. Tento úspech predstavuje mimoriadne dôležitý míľnik pre oblasť jadrovej fúzie.  

Jadrový reaktor Wendelstein 7-X (W7-X) predstavuje dôležitú technológiu pre ďalší vývoj fúznej technológie. Tento reaktor má v jadre magnetickú klietku, ktorá má tvar donutu. Táto magnetická klietka v sebe udržiava plazmu s teplotou niekoľko miliónov stupňov Celzia.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Jednou z najväčších výziev reaktorov stellarator je efektívne udržanie rýchlych alfa častíc, ako napríklad jadier izotopov hélium-4. Tie vznikajú počas fúznych reakcií. Ide o vysokoenegetické častice, ktoré sú dôležité pre udržiavanie mimoriadne vysokých teplôt, vďaka ktorým môže prebiehať fúzna reakcia. Ak tieto častice uniknú príliš rýchlo, nedokážu ohrievať plazmu efektívne.  

W7-X je experimentálnym reaktorom typu stellarator, nie plne funkčnou fúznou elektrárňou. Preto je menší a výskumníci musia simulovať alfa častice pomocou častíc s nižšou energiou spôsobom, ktorý je prispôsobený rozmerom experimentálneho reaktora. V praxi teda používajú ľahšie ióny hélia-3, ktoré akcelerujú na vhodnú energiu.  

“V rámci našich experimentov sme sa pýtali jednu kriticky dôležitú otázku. Ako môžeme spoľahlivo vytvoriť požadované častice vo vnútri reaktora W7-X?” pýtajú sa výskumníci.

jadrova fuzia
Zdroj: ezumeimages / depositphotos.com

Svetové prvenstvo nás priblížilo k jadrovej fúzii

Odpoveď našli v procese, ktorý sa nazýva rezonančný transfer energie. V rámci tohto procesu sa využívajú vysokofrekvenčné vlny na akcelerovanie častíc. Výskumníci prirovnávajú tento proces k roztláčaniu dieťaťa na hojdačke. Ak chceme byť čo najefektívnejší, musíme potlačiť v súlade s prirodzenou frekvenciou hojdačky.  

Vo vnútri reaktora W7-X sú elektromagnetické vlny dodávané do reaktora pomocou špeciálnej antény. V plazme, ktorá sa skladá z vodíka a hélia-4 v mimoriadne presne nastavenom pomere, sú tieto vlny naladené na iónovú cyklotrónovú frekvenciu hélium-3 iónov. Ide o frekvenciu, v ktorej obiehajú okolo línií magnetického poľa.  

Keď sa dosiahne rezonancia, častice efektívne absorbujú energiu z vĺn a dokážu dosiahnuť požadované vysoké energie. Toto značí prvýkrát, čo vytvorili vysokoenergetické ióny hélia-3 v reaktore W7-X pomocou iónového cyklotrónneho rezonančného ohrevu, skrátene ICRH. Zároveň je to prvýkrát na svete, čo niečo takéto bolo dosiahnuté.  

“Náš výskum neprispieva len k rozvoju udržateľnej a prakticky neobmedzenej energie, no zároveň nám poskytuje nečakané poznatky o tom, ako funguje naše vlastné Slnko. Rovnaké rezonančné procesy, ktoré vzrušujú častice hélia-3 v našom reaktore môžu vysvetliť, prečo občas pozorujeme oblaky bohaté na hélium-3 v atmosfére Slnka,” vysvetľujú autori výskumu.  

Rovnako ako v reaktore, hélium-3 častice získavajú energiu z elektromagnetických vĺn generovaných Slnko. Tam sa selektívne akcelerujú a vytvárajú veľké oblaky. Tieto oblaky môžu obsahovať až 10-tisíckrát viac hélia-3, než je obvyklé. Zistenia našich experimentov nám ukazujú, že veda jadrovej fúzie nám pomáha nielen tvarovať našu budúcnosť, no zároveň nám pomáha odomykať záhady vesmíru okolo nás.  

Slnko jadro
Zdroj: Vadarshop / Shutterstock.com

Jadrová fúzia na dosah ruky 

Nedávno publikovaná štúdia popísala ďalší významný pokrok, ktorý nás posunul do budúcnosti, v ktorej bude jadrová fúzia komerčne dostupným spôsobom výroby energie. Experimentálne výsledky, prezentované v štúdii, ktorú výskumníci publikovali v Nature Communications hovoria, že spoločnosť optimalizovala a zjednodušila prístup k vytváraniu plazmy vo fúznom reaktore. Spoločnosť tento objav priblížil ku komerčnému využívaniu fúznej energie.   

Výskumníci využili metódu FRC, teda metódu konfigurácie s obráteným magnetickým poľom. Pri použití FRC metódy sa plazma vo fúznom reaktore sama organizuje a vytvára vlastné magnetické pole vo vnútri reaktora. To výrazne znižuje množstvo externých magnetov potrebných pre uväznenie plazmy. Vďaka tomu je celý reaktor výrazne energeticky efektívnejší. Viac o tomto procese nájdeš v našom článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre