Vedci predstavili nový typ mRNA vakcíny. Je efektívnejší, lacnejší a dá sa rýchlejšie prispôsobiť vyvíjajúcim sa vírusom

Výskumníci predstavujú nový typ mRNA vakcíny, ktorý sa môže vyvíjať podstatne rýchlejšie.

mRNA vakcina COVID-19
Zdroj: unsplash.com (Spencer Davis)

Výskumníci z University of Pittsburgh priniesli nový typ mRNA vakcíny, ktorá je škálovateľnejšia a prispôsobiteľnejšia na nepretržite sa vyvíjajúce vírusy, napríklad SARS-CoV-2 alebo H51N.  

Súčasné mRNA vakcíny sú mimoriadne efektívne pri vyvolávaní imunitnej reakcie, no majú dva výrazné nedostatky. Jedným je, že vedci potrebujú vysoké množstvo mRNA na vytvorenie vakcíny a druhým nedostatkom je, že sa niektoré patogény rýchlo vyvíjajú.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Vírusy sa menia a tým posúvajú aj naše ciele pri vývoji a aktualizovaní vakcín. To trvá nejaký čas,” hovorí doktor Suresh Kuchipudi, jeden z autorov štúdie.  

V rámci novej štúdie sa vedci rozhodli tieto problémy vyriešiť. Predstavili koncept vakcíny proti COVID-19. Táto nová a inovatívna vakcína využíva takzvanú “trans-amplyfying” mRNA platformu. Vakcína oddeľuje mRNA do dvoch fragmentov. Jedným je antigénová sekvencia a druhým replikázna sekvencia. Replikáznu sekvenciu môžu výskumníci pripraviť v predstihu, čo šetrí drahocenný čas, hlavne ak novú vakcínu musia vyrobiť v obmedzenom čase vo veľkom merítku.  

Virus COVID 19
Zdroj: unsplash.com (Fusion Medical Animation)

K tomu výskumníci analyzovali proteínové skevencie všetkých známych variant SARS-CoV-2 vírusu. Hľadali spoločné znaky, čo ich doviedlo k vytvoreniu “konsenzu” ako základňu pre antigén vakcíny. Pri testoch na myšiach táto vakcína vyvolala robustnú imunitnú odpoveď na veľa typov SARS-CoV-2 vírusu.  

“Naša vakcína má potenciál priniesť dlhšie trvajúcu imunitu, ktorá by sa nemusela pravidelne aktualizovať. Naša vakcína má potenciál poskytnúť obšírnejšiu protekciu, hovorí Kuchipudi.  

Ďalšou dobrou správou je, že výroba takejto vakcíny si vyžaduje mRNA dávku o 40-krát menšiu ako pri bežných mRNA vakcínach. To dramaticky znižuje celkovú cenu vakcíny. 

Výskumníci predstavili aj inú užitočnú vakcínu 

Minulý mesiac sa objavil výskum, ktorý zistil, že bežne používaná vakcína na pásový opar dokáže znížiť riziko srdcových ochorení až na osem rokov. Vakcína zároveň dokáže znížiť riziko srdcovocievnych ochorení, vrátane infarktu, zlyhania srdca a ďalších, až o 23%. Výsledky vychádzajú zo štúdie, do ktorej sa zapojilo viac ako milión ľudí.   

Pásový opar je ochorenie, ktoré sa prejavuje bolestivými vyrážkami s pľuzgiermi. Môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, hlavne u starších ľudí a ľudí so slabým imunitným systémom. Predchádzajúce štúdie naznačujú, že bez očkovania sa pásový opar vytvorí približne 30% ľudí za život.   

Okrem vyrážky sa pásový opar spája aj s vyšším rizikom srdcových problémov. Výskumníci preto chceli zistiť, či očkovanie môže pomôcť znížiť toto riziko. Ako sme už spomenuli, do štúdie sa zapojilo viac ako milión dobrovoľníkov vo veku 50 a vyššie. Vakcína sa skladala z oslabenej formy vírusu varicella zoster, ktorý spôsobuje pásový opar.   

Autori štúdie dodávajú, že mnohé krajiny zaviedli očkovanie neživou vakcínou, ktorá obsahovala len proteín vírusu. Testovanie ukázalo, že po podaní živej vakcíny sa dobrovoľníkom znížilo riziko srdcovocievnych ochorení až o 23%. Popri tom lekári pozorovali o 26% nižšie riziko srdcového zlyhania a 22% nižšie riziko ischemickej choroby srdca.   

Lekári podali prvé experimentálne očkovanie proti rakovine
Zdroj: Unsplash (National Cancer Institute,
Mufid Majnun), Úprava: Vosveteit.sk

Očkovanie by sme mohli mať aj proti rakovine 

Minulý rok sa objavili výskumy, podľa ktorých by sme mohli mať už čoskoro aj očkovanie proti rakovine.  

Výskumníci z NHS už vakcínu podali prvému pacientovi, ktorý trpel rakovinou hrubého čreva. Do klinických testov sú zapojené viaceré zdravotnícke inštitúcie, ktoré plánujú vakcínu ponúknuť tisícom pacientov. Prvú dávku dostal pacient menom Elliot a vakcína predstavuje len jednu z niekoľkých typov, ktoré môžu pacienti dostať. Lekári vysvetľujú, že vakcína by mala pomôcť aj pri iných druhoch rakoviny.   

Pacienti sa môžu dobrovoľne do testov prihlásiť a vedci ich urýchlene zapíšu na testy do najbližšej nemocnice, ktorá sa na testoch podieľa. Po prihlásení sa pacientom lekári zoberú vzorku rakovinového tkaniva a krvi. Ak pacient spĺňa potrebné kritériá, následne môže dostať vakcínu. Nové očkovanie proti rakovine sa podáva naprieč celým Anglickom.  Viac o vakcíne nájdeš v našom článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre