SpravodajstvoTechnológie

Vedci pracujú na technológii, ktorá by pomohla samoriadiacim autám aj v ťažkom počasí

Keď začne padať sneh, stáva sa orientácia pre tieto vozidlá oveľa zložitejšou

Inštitút technológií v Massachusetts (pozn. redakcie: MIT) pracuje na technológii, ktorá by umožnila samo riadiacim sa autám orientovať sa aj pri nulovej viditeľnosti na ceste. Hlavnou myšlienkou je, aby vozidlá vedeli, kde sa momentálne nachádzajú v prípade, že sneh zakryje dopravné značenia.

Súčasná generácia samoriadiacich sa áut je odkázaná na kamery a senzory na detekciu svetla. Vďaka nim sa môžu lepšie nasmerovať na ceste. Akonáhle však začne padať sneh a zakryje pruhy na asfalte, pre auto sa stáva orientácia oveľa zložitejšia. To by mohlo viesť k tragickým nehodám, hlavne na diaľniciach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím počítačových vedcov z MIT prišli s novým systémom. Ide o radar, ktorý by umožnil vozidlu zmapovať pôdu, pod povrchom cesty.

„Ak by som zobral lopatu a kopal pod zem, neuvidel by som nič iné, ako hlinu. Náš radar ale dokáže kvantifikovať špecifické elementy a porovnať ich s už vytvorenými mapami. Vďaka tomu bude presne vedieť, kde sa nachádza,“ vysvetľuje študent MIT, Teddy Ort.

Tím výskumníkov dokonca zverejnil video, v ktorom demonštrujú vyvíjaný systém v praxi. Ten by mal podľa ich slov fungovať aj v parkovacej garáži, vďaka usporiadaniu betónu a kovových výstuží. Momentálne tím pracuje na tom, ako zmenšiť svoj vynález, aby bol ľahšie použiteľný aj v praxi. Momentálne ho však testovali len v malých rýchlostiach a na uzavretej ceste. Vedci nepochybujú, že ho budú môcť bezproblémovo uplatniť aj na diaľniciach a iných oblastiach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close