Vedci pozorujú rozpínajúcu sa supernovu, ktorá ani po 400 rokoch od jej vzniku nespomalila

Astronómovia počítali s tým, že po čase dôjde k zrážke s iným kozmickým materiálom

supernova
Zdroj: pixabay.com

V roku 1604 explodoval biely trpaslík, ktorý sa nachádzal 20-tisíc svetelných rokov od Zeme. Išlo o udalosť, ktorá sa dala pozorovať voľným okom a bola dokonca zaznamenaná astronómom Johannesom Keplerom.

Z hľadiska astronómie nejde o nič nezvyčajné, zaujímavosťou je však, že ani po 400 rokoch expandujúce plyny nezačali spomaľovať. Moderní astronómovia v novom výskume zistili, že „hrčky“ materiálu sa môžu pohybovať rýchlosťou takmer 9-tisíc kilometrov za sekundu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj napriek tomu, že je vesmír tvorený z vákua, v ktorom nie je trenie, vesmírny materiál môže vo vesmíre spomaliť. To sa deje napríklad pri zrážke s iným materiálom a vedci predpokladali, že Keplerova supernova bude práve ten prípad. Explodujúci trpaslík bol súčasťou binárnej sústavy a aktívne požieral hmotu z druhej hviezdy. Časom sa dostal do štádia, kedy nabral viac hmoty, než dokázal uniesť a to odštartovalo explóziu. Píše o tom portál Science Alert.

Stále expanduje

Nie všetok materiál sa ale dostane dovnútra hviezdy. Počas svojho procesu „kŕmenia“ hviezda naberie okolo seba disk hmoty, ktorý postupne padá hlbšie do útrob hviezdy. Keď hviezda exploduje, zrazí sa práve s týmto prstencom. Tím astronómov použil zábery z röntgenového observatória Chandra. Snímky z roku 2004, 2006, 2014 a 2016 ukazujú zhluky hmoty, pomocou ktorých dokázali vedci vypočítať ich rýchlosť.

Ukázalo sa, že niektoré z nich naozaj spomaľujú, výsledkom zrážky s diskom okolo vybuchnutej hviezdy. Na druhú stranu vedcov zaskočilo, že niektoré zhluky hmoty sa pohybujú aj po 400 rokoch rýchlosťami, aké mohli pozorovať v prípade čerstvých supernov. Ukazuje sa, že nejaký materiál sa môže dostať cez disk okolo hviezdy a bez prerušenia pokračovať ďalej. Zároveň sa vedcom podarilo zistiť, že zhluky hmoty, ktoré pozorujú, nie sú rovnomerne rozmiestnené. To môže naznačovať, že samotná explózia nebola symetrická.

Práve táto asymetria môže prezradiť veľa o samotnej explózii. Štyri zhluky hmoty sa nachádzajú blízko pri sebe a pohybujú sa rovnakými rýchlosťami. Vedci sa domnievajú, že vznikli v rovnakom regióne, na povrchu bieleho trpaslíka.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre