Vedci potvrdili existenciu lávového tunela na Mesiaci. Možno sa pozeráme práve na budúci domov našich astronautov
Výskumníci po prvýkrát priamo potvrdili existenciu jaskyne pod povrchom Mesiaca. Ide o potenciálny nový domov pre astronautov.
Medzinárodný tím výskumníkov vedený vedcami z University of Trento, vydali štúdiu, v ktorej opisujú prelomový objav na Mesiaci. Po prvýkrát sa podarilo dokázať existenciu tunelu pod povrchom našej prirodzenej družice.
S najväčšou pravdepodobnosťou ide o prázdnu lávovú trubicu, štruktúru, o ktorej existencii polemizovali vedci viac ako 50 rokov. Nový výskum je prvým, ktorému sa podarilo dokázať, že tieto trubice skutočne existujú.
Lávovú trubicu sa im podarilo objaviť s pomocou dát misie LRO, ktorá sa ešte v roku 2010 pozrela na oblasť Mare Tranquilitatis. V tomto regióne sa nachádzala aj diera, ktorú misia preskúmala pomocou rádiového prístroja Mini-RF. Roky na to sa výskumníci pozreli na dáta opäť, s najmodernejšími procesnými technikami, aké mali k dispozícii. V jednej z častí diery objavili odrazené radarové signály, ktoré možno najlepšie vysvetliť tým, že ide o prázdny lávový tunel.
“Náš objav predstavuje prvý priamy dôkaz o existencii dostupnej lávovej trubice pod povrchom mesiaca. Vďaka analýze dát sme dokázali vytvoriť aj model objavenej časti tunela,” vysvetľuje Leonardo Carrer, výskumník z University of Trento.
Nový výskum je dôkazom toho, ako môžu vedci využiť radarové dáta z Mesiaca na to, aby vedeli ako zodpovedať základné vedecké a prieskumné otázky.
Prečo sú lávové tunely také dôležité?
Americká NASA už rozbehla program Artemis, ktorý má vrátiť ľudí na Mesiac, po prvýkrát od misie Apollo 17. Tentokrát ale astronauti nejdú Mesiac len navštíviť, no pokúsia sa tam dlhodobo existovať, podobne ako astronauti žijú na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Neprehliadni
Problém s vybudovaním mesačnej základne je ten, že táto základňa musí astronautov chrániť pred radiáciou na povrchu Mesiaca a extrémnymi teplotnými rozdielmi. Na osvetlenej strane Mesiaca môžu teploty stúpnuť až na 127 °C, pričom na nočnej strane klesajú aj na -173 stupňov Celzia. Vedci veria, že lávové tunely a iné jaskyne môžu astronautom poskytnúť bezpečné a príjemne podmienky pre život. Viaceré predchádzajúce výskumy dokázali, že v jaskyniach a lávových tuneloch sa môže teplota držať na stabilných 17 stupňoch Celzia.
V podzemí sú zároveň astronauti chránení pred nebezpečnou radiáciou. Misia Lunar Reconnaissance Orbiter našla na povrchu množstvo oblastí, kde sa lávové tunely zrútili a poskytli tak prirodzený otvor do tunelu. Hoci je ťažké povedať, ako by mohli tieto tunely vyzerať, predpokladá sa, že niektoré môžu mať v priemere stovky metrov. Ideou je, že sa astronauti v týchto tuneloch usídlia a pevný strop lávového tunelu im poskytne dodatočnú ochranu pred drsným lunárnym počasím. Myšlienku ubytovania v lávových tuneloch zvažovala NASA aj iné vesmírne agentúry.
Lávové tunely nie sú špecifické len pre Mesiac
Lávové tunely vznikajú, keď pod povrchom telesa tečie láva. Vrchná vrstva prúdu sa ochladí a zatvrdne, no pod touto vrstvou láva stále tečie. Nakoniec odtečie na iné miesto a po sebe nechá len prázdny tunel. Lávové trubice existujú aj u nás na Zemi a sú výsledkom sopečnej aktivity.
Keď bol Mesiac mladší, aj na jeho povrchu prebiehala sopečná aktivita. Výskumníci si ale nie sú zatiaľ stopercentne istí, kedy sopečná činnosť presne skončila. Niektorí odhadujú, že lunárny vulkanizmus ustal pred približne miliardou rokov. Druhý tábor ale tvrdí, že stopy malých vulkanických procesov môžeme pozorovať aj v období posledných 50-miliónoch rokov.
Lunárne tunely sú však z praktického hľadiska mimoriadne dobrými miestami, kde by mohli astronauti nájsť svoj druhý domov. Výstavba prvej lunárnej základne je však roky vzdialená, no s každou úspešnou misiou Artemis sa dostávame bližšie k tejto realite. Naučiť sa prežiť na Mesiaci by nám totiž dovolilo zvládnuť oveľa náročnejšie misie, napríklad cestu na Mars.
Komentáre