SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci ponúkajú riešenie k zmierneniu vplyvu klimatických zmien. Kľúčová je však spolupráca Ruska a USA

V boji s klimatickými zmenami má pomôcť zalesňovanie. Kľúčovými sú oblasti Ruska a USA, ktoré majú najviac vhodných plôch

Portál Businessinsider.de píše,  že  1,5 stupňa je maximálne možné zvýšenie globálnej teploty, aby nedošlo k rastu hladín morí, vymretiu viacerých druhov živočíchov a poklesu biodiverzity. Výskumníci z Crowther Lab zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu označujú celosvetové zalesňovanie za hlavné riešenie problému klimatických zmien. Podľa tlačovej správy by lesy mohli absorbovať až dve tretiny emisií CO2 a  to znamená, že by stromy mohli pohltiť až 205 miliárd ton uhlíka, čo je menej ako dve tretiny CO2 spôsobeného ľuďmi od priemyselnej revolúcie. Vedci však zdôrazňujú, že treba konať rýchlo, pretože bude trvať desaťročia, kým lesy vyrastú a využijú svoj potenciál absorbovať CO2.

Obrovský potenciál vidia predovšetkým v  Rusku a USA

Výskumníci počítajú s  takmer miliardou hektárov lesnej plochy. Na to, aby bol boj proti klimatickým zmenám úspešný a udržateľný, je podľa vedcov potrebné zalesniť presne 900 miliónov hektárov plochy. Vedúci autor štúdie Jean-Francois Bastin v  správe uviedol, že bolo potrebné vylúčiť plochy, akými sú mestá a poľnohospodárske pôdy, ktoré síce majú potenciál na zalesňovanie, ale ľudia potrebujú tieto oblasti na svoje účely. Potenciál zalesňovanie vidia vedci predovšetkým v  Rusku – 151 miliónov hektárov, Spojených štátoch – 103 miliónov hektárov, Kanade – 78,4 milióna hektárov, Austrálii – 58 miliónov hektárov, Brazílii – 49,7 milióna hektárov a v Číne – 40,2 milióna hektárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oblasti plánovaného zalesňovania

plan zalesnovania
Zdroj: Businessinsider.de

Zalesňovanie môže byť dobrým prístupom k minimalizácii vplyvu zmeny klímy, no emisie CO2 a odlesňovanie sa však pravdepodobne budú musieť taktiež urýchlene znížiť.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close