Vedci oživili monštrum z doby ľadovej. Toto desivé stvorenie nechodilo po Zemi tisíce rokov!

Výskumníkom z Collosal Biosciences sa podarilo po viac ako 12-tisíc rokoch oživiť pravlka obrovského. Ide o obrovský úspech vedy.

vlk pravlk
Zdroj: auntspray / depositphotos.com

Spoločnosť Colossal Biosciences oznámila, že sa jej podaril prelomový experiment. Ide o spoločnosť ktorá sa špecializuje na oživenie vyhynutých druhov a v rámci najnovšej práce sa jej podarilo priniesť späť druh Canis dirus, ktorý sa nazýva aj pravlk obrovský.  

Predpokladá sa, že Pravlk obrovský bol, ako už aj jeho názov napovedá, veľmi veľký legendárny tvor. Ak patríš k fanúšikom fantasy, v kultovom seriáli Hra o tróny boli “zlovlci” inšpirovaní práve týmto druhom. Canis dirus vymrel pred približne 12 500 rokmi, informuje portál Venturebeat.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Zaujímavosťou je, že spoločnosť chcela s odhalením tohto prelomového experimentu ešte počkať, no spravodajský portál The New Yorker prelomil embargo na túto správu. Lídri spoločnosti Collosal Biosciences ale informujú, že úspešné narodenie sa troch pravlkov považujú za naozaj revolučný míľnik v oblasti vedy a oživovania vymretých druhov. Spoločnosť si zároveň priznala, že tento úspech je akoby priamo vytrhnutý z Jurského parku.  

Zlovlci z Hier o tróny

Okrem oživenia vymretého pravlka sa podarilo výskumníkom naklonovať aj vlka sivočerveného, najohrozenejšieho druhu vlka na svete. Použili pritom neinvazívnu metódu klonovania krvi. Aj tento úspech demonštruje, že spoločnosť je naozaj na správnej ceste k oživeniu dávno vyhynutých živočíšnych druhov.  

DNA
Zdroj: vchal / shutterstock.com

V prípade oživenia pravlkov museli výskumníci vykonať 20 mimoriadne presných genetických zmien, z toho 15 zmien pochádzalo z prastarých génov, ktoré neexistovali viac ako 12-tisíc rokov.  

“Som naozaj mimoriadne hrdý na náš tím. Úspešné porodenie pravlkov značí obrovský míľnik, ktorý je len prvým z mnohých, ktoré v budúcnosti prídu. Náš tím získal DNA z 13-tisíc rokov starého zubu a 72-tisíc rokov starej lebky. S pomocou týchto ostatkov dokázali vytvoriť živých a zdravých pravlkov. Niekto raz povedal, že dostatočne vyspelá technológia je na nerozoznanie od mágie. Dnes náš tím ukazuje niečo zo svojich čarov a demonštrujú, ako vďaka tejto technológii môžeme pretransformovať svet a zachrániť ohrozené a vymreté druhy,” vyjadril sa CEO spoločnosti Collosal Biosciences, Ben Lamm.  

Lamm umiestnil mláďatá pravlka do bezpečného bydliska a zaujímavosťou je, že ich ukázal aj fantasy spisovateľovi, George R.R. Martinovi, ktorý napísal knižnú sériu Pieseň ľadu a ohňa. Tú môžeš v seriálovej podobe poznať ako Hru o Tróny. Podľa jeho slov sa spisovateľ rozplakal pri pohľade na pravlkov.  

Spoločnosť má však na konte viacero úspechov. Minulý mesiac sa jej podarilo priniesť na svet myš s vlnitou srsťou, akú majú legendárne mamuty. Jedným z cieľov spoločnosti je totiž priniesť mamutov späť na svet.  

Ako sme už spomenuli, spoločnosti sa narodili traja pravlci. Narodili sa dva samce, pomenované Romulus a Remus a samica, ktorej dali výskumníci meno Khaleesi, po postave z Hier o tróny.  

“Zachovanie, expandovanie a testovanie genetickej diverzity by sa malo urobiť ešte predtým, ako stratíme dôležité ohrozené druhy, ako napríklad vlka sivočerveného. Ďalší zdroj pestrého ekosystému pochádza z našich technológií, ktoré majú potenciál vrátiť na svet dávno vymreté živočíšne druhy,” vysvetľuje spoluzakladateľ spoločnosti Collosal Biosciences, George Church.

Budúcnosť pravlkov a iných ohrozených druhov

Momentálne sa trojica pravlkov nachádza v obrovskej ekologickej rezervácii. Tam sa o nich stará špeciálne vycvičený tím ošetrovateľov. V rezervácii vlkov monitorujú cez bezpečnostné kamery, dronov a bezpečnostný personál. Momentálne budú výskumníci pravlkov sledovať a budú sa snažiť o to, aby dospeli zdravým spôsobom a boli pripravení na život vo väčšej rezervácii.  

Pravlci sú o približne 25% väčší ako vlk dravý a majú o niečo širšiu hlavu, hrubú srsť a silnejšiu čeľusť. Považujú sa hypermäsožravé zvieratá, čo znamená že približne 70% ich stravy pozostávalo z mäsa. Najčastejšie lovili koňov a bizónov. Pravlci vyhynuli na konci poslednej ľadovej doby, pred približne 12 500 rokmi.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre